بازار فرابورس ایران هفته منتهی به ۴ بهمن را در حالی به پایان رساند که شاخص آیفکس نسبت به ابتدای هفته، رشد ۳٫۵ درصدی را به ثبت رساند. به این ترتیب شاخص فرابورس نسبت به ابتدای سال ۱۳۴ درصد رشد کرد. همچنین در این هفته ارزش بازار با عبور از ۵ میلیون و ۶۰۹ هزار میلیارد ریال، رشد ۳٫۹ درصدی نسبت به ابتدای هفته و ۱۱۸ درصدی نسبت به ابتدای سال را رقم زد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم تمام بازارهای فرابورس از لحاظ ارزش، حجم و تعداد معاملات نسبت به هفته پیش‌تر، وضعیتی صعودی داشتند. به این ترتیب ارزش کل معاملات با ثبت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال معامله در این هفته، رشد ۴۳ درصدی نسبت به هفته پیش از آن داشت.

حجم کل معاملات نیز با عبور از ۱۰ میلیون ورقه جابجایی اوراق بهادار، رشد ۲۶ درصدی نسبت به هفته منتهی به ۲۷ دی داشت. همچنین تعداد کل معاملات نیز با ثبت یک میلیون و ۶۲۷ هزار دفعه معامله، رشد ۴۵ درصدی را در تقویم آماری این متغیر رقم زد.

 

 سه بازار برتر بر اساس ارزش معاملات

در هفته‌ای که یک نیمه آن در دی و نیمه دیگرش در بهمن قرار داشت، بازار دوم فرابورس ایران بود که نسبت به سایر بازارها از ارزش بیشتری برخوردار بود؛ این بازار با بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال معامله، رشد ۳۶ درصدی نسبت به هفته گذشته به ثبت رساند و جالب این است که این بازار به لحاظ حجم معاملات نیز نسبت به سایر بازارها در سطحی بالاتر قرار داشت.

اما در در رتبه دوم ارزش معاملات در بازارهای مختلف فرابورس، بازار ابزارهای نوین مالی قرار داشت که با ثبت بیش از ۳۲ هزار میلیارد ریال معامله، رشد ۶۵ درصدی نسبت به هفته قبل داشت؛ این بازار به لحاظ حجم معاملات در نیمه پایین رتبه بندی قرار داشت.

در رتبه سوم ارزش معاملات بازارهای مختلف فرابورس نیز بازار پایه با ۲۱ هزار میلیارد معامله قرار داشت که از این لحاط رشدی ۱۷ درصدی نسبت به هفته گذشته را به ثبت رساند.

همچنین بازار اول، بازار SME و بازار سوم فرابورس به ترتیب در رتبه‌های سوم تا ششم ارزش معاملات قرار داشتند.

 

صنایع پیشرو معاملاتی در هفته گذشته

در هفته منتهی به ۴ بهمن، صنایع مختلف وزن‌های متفاوتی را در ارتقای شاخص فرابورس بر دوش داشتند. به این ترتیب گروه محصولات شیمیایی با میزبانی از ۱۰ درصد از ارزش کل معاملات در بیشترین بار معاملاتی را بر عهده داشت؛ پس از آن گروه فلزات اساسی بود که این گروه نیز با حدود ۱۰ درصد از کل معاملات، جایگاه دوم را به خود اختصاص داد.

گروه‌های انبوه‌سازی، املاک و مستغلات، مواد و محصولات دارویی و نیز سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب با ۹، ۷ و ۷ درصد از ارزش کل معاملات به ترتیب در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار گرفتند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ریز معاملات بازارها و صنایع مختلف در فرابورس ایران به بخش گزارش‌های آماری مراجعه کنید.

مهمترین رویدادهای فرابورس

اتمام پذیره‌نویسی ۶۰۰ میلیون سهم تامین سرمایه دماوند در بازار سوم فرابورس ایران در نخستین روز از مهلت ۳۰ روزه یکی از مهمترین رویدادهای مهم هفته گذشته بود. در این پذیره‌نویسی تقاضای ثبت‌شده در سیستم معاملات بیش از ۷۶۳ میلیون سهم بود که در مجموع ۲۷ هزار و ۳۱۴ کد معاملاتی، امکان دریافت اوراق را پیدا کردند و از این تعداد ۱۶۸ کد مربوط به حقوقی‌ها و ۲۷ هزار و ۱۴۶ کد مربوط به معامله‌گران حقیقی بود.

همچنین آغاز عملیات بازار باز برای نخستین بار در بازار سرمایه کشور از امروز ۲۸ دی‌ماه دیگر اتفاق مهم در بازار فرابورس ایران بود. به این ترتیب بانک مرکزی در راستای اعمال سیاست‌های خود، اگر قصد تزریق پول در اقتصاد را داشته باشد، اقدام به خرید اوراق مالی اسلامی و اگر بخواهد پول را جمع‌آوری کند، اقدام به فروش این اوراق در سطح بانک‌ها می‌کند.

 

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/207422/صنایع-پیشرو-معاملاتی-در-هفته-گذشته