به گزارش بورس نیوز، همانطور که انتظار می رفت و پیشتر نیز گمانه زنی کرده بودیم، بورس تهران مسیر اصلاحی و افت قیمت در پیش گرفته و شاخص کل با فاصله گرفتن از ارتفاع ۴۱۰ هزار واحدی قبلی، اینک در محدوده ۴۰۰ هزاری سیر می کند. هر چند که، حجم و ارزش معاملات بسیار بالا است و اشتهای خرید و سرمایه گذاری در بورس( علی الخصوص توسط افراد حقیقی بازار) نقصان نیافته است.
با اینهمه، ضرورت اصلاح بازار امری طبیعی و بدیهی و اجتناب ناپذیر بود و این رویه و روند، دور از انتظار نبود. و اما شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات امروز با اصلاح ۳۷۹۸ واحدی (معادل ۰٫۹۳ درصد) به ایستگاه ۴۰۶ هزار تنزل کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که شاخص کل هم‌وزن در پایان چهارمین جلسه معاملاتی هفته رشد بیش از یک درصدی را به ثبت رساند. حرکت قیمتی اکثر قریب به اتفاق نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بورسی بر مدار منطقی، تحت تاثیر گزارش‌های نسبتا ضعیف پاییزی یکی از مهمترین عوامل غلبه عرضه بر تقاضا در جریان داد و ستدهای امروز به شمار می‌آمد که با رکوردشکنی ارزش معاملات خرد روزانه همراه بود.

اوضاع بازار امروز
در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمتها در نمادهایی چون «شپنا»، «فارس»، «شبندر»، «اخابر»، «فولاد»، «فخوز» با افت بیش از ۳۷۹۸ واحدی روبرو شد. بازار متاثر از گزارش های عملکردی نمادهای بزرگ خصوصا نفتی ها، متعادل و با گرایش اصلاحی آغاز کرد و در ادامه شاهد افزایش عرضه در بسیاری از نمادهای بازار بودیم.

کارنامه امروز بازار
شاخص کل ۴۰۶,۰۰۸ واحد / میزان تغییر ۳۷۹۸ واحد منفی/ ارزش بازار ۱۴,۷۶۳,۶۳۷ میلیارد ریال/ ارزش معاملات ۴۱,۴۴۴ میلیارد ریال/ حجم معاملات ۶٫۷۴۳ میلیارد سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص
شپنا ۴۴۰ واحد منفی/ فارس ۴۳۵ واحد منفی/ شبندر ۴۱۰ واحد منفی/ اخابر ۳۶۶ واحد منفی/ فولاد ۳۰۴ واحد منفی/ فخوز ۲۹۹ واحد منفی/ پارسان ۲۹۴ واحد منفی

بیشترین حجم معاملات
وتجارت ۸۸۷٫۲ میلیون سهم/ وبصادر ۴۱۵٫۸ میلیون سهم/ خساپا ۲۷۵٫۸ میلیون سهم/ ذوب ۲۰۶٫۲ میلیون سهم/ شپنا ۲۰۳٫۲ میلیون سهم

ارزش معاملات خرد( سهامداران حقیقی) در بازار امروز
در معاملات امروز بورس تهران، خالص ارزش معاملات خرد ۹۸/۱۱/۰۱ (بورس و فرابورس)بالغ بر ۴۹۷۴ میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی قبل، ۱۷ درصد رشد داشت.

اشتهای سیری ناپذیر حقیقی ها و اصلاحی که دور از انتظار نبود

اهم اخبار و تحولات روزانه
۱) بلومبرگ در خصوص بورس ایران می گوید بازاری دارای فهرست ۶۰۰ تایی سهام که ارزش کل این بازار ۱۳۰ میلیارد دلار و نقدینگی روزانه ش بطور متوسط ۱۵۰ میلیون دلار است و نکته این بازار این است که پایین ترین ارزشگذاری سهام در دنیا را دارد و تقریباً هیچ سرمایه گذار خارجی در این بورس حضور ندارد و سرمایه های خارجی در بورس تهران کمتر از نیم درصد است.
۲) مدیرعامل ذوب آهن می گوید این شرکت در تلاش است که به ظرفیت اسمی ۳٫۶میلیون تنی برسد. دولت هم وعده داده دو معدن سنگ آهن در اختیار این شرکت قرار دهد. روز گذشته ذوب توانست رای دادگاه را برای توقیف اموال صندوق بدهکار به شرکت ذوب آهن بگیرد که بر وضعیت این شرکت اثر مثبت دارد.
۳) فولاد خوزستان با استفاده از زیر مجموعه خود در سال آینده ۲٫۵میلیون تن بر تولید گندله خود می افزاید.
۴) بانک ملت، غشهداب، بفجر، بانک سینا و خگستر در گزارش های خود خبر از تجدید ارزیابی دارایی داده اند.
۵) چهار شرکت ذوب روی اصفهان، مهر آیندگان، کلر پارس و لاستیک یزد طی بهمن عرضه می شوند.
۶) امروز ترامپ استیضاح می شود اما احتمالا سنا رای مثبت به استیضاح ندهد.
۷) روز گذشته عراق صحنه درگیری های شدید بود. یک میدان نفتی به دلیل حملات صورت گرفته، تعطیل شد!
۸) اجلاس داووس آغاز شده اما در لحظات آخر برنامه حضور ظریف را لغو کردند. ترامپ با مقامات پاکستان و عراق در داووس دیدار می کند.
۹) ایران از طریق ظریف مجددا هشدار داده که اگر اروپا کج روی کند، از NPT خارج شود. حتی روسیه هم اظهار نگرانی کرده و گفته دوست ایرانی ما می داند که ما ازین مساله خشنود نخواهیم شد.
۱۰) پس از ترکیه و روسیه، ارتش آلمان هم شاید به لیبی لشکر کشی کند.
۱۱) شورای شیمی آمریکا در گزارشی اعلام کرده فاز نخست توافق تجاری که واشنگتن و پکن به تازگی آن را امضا کرده اند، تاثیر ناچیزی بر تعرفه هایی داشته است که موجب کاهش مبادلات محصولات شیمیایی و پلاستیک دو کشور شده است. جنگ تجاری منجر به افت قیمت محصولات پلیمری و متانول در سطح جهان شده است.
۱۲) امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از مذاکرات خوب با دونالد ترامپ بر سر مالیات های دیجیتال می گوید.
۱۳) صندوق بین المللی پولIMF پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهانی را در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۳.۴% ماه اکتبر به ۳.۳% کاهش داده است. این کاهش عمدتا به دلیل هند است.
۱۴) بدهی دنیا به روند صعودی خود ادامه میدهد و با عبور از مرز ۲۵۵ تریلیون دلار به ۳۲۲% تولید ناخالص داخلی GDP آن رسیده که بالاترین سطح تاریخ است.
۱۵) خدیزل در خودرویی ها فراتر از انتظار بود، وصندوق هم در یک گزارش پیشبینی کرده که طی سال جاری و آینده به ترتیب حدود ۱۰۰ تومان eps داشته باشد.
۱۶) سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیروز گفت، نوع قاچاق کالا از فرآورده های سوختی به کالای اساسی تغییر کرده است. برخی اینطور برداشت کرده اند که حذف دلار ۴۲۰۰ در دستور کار قرار گیرد.
۱۷)بلومبرگ در یک گزارش اقتصادی در خصوص بورس ایران می گوید: بازاری دارای فهرست ۶۱۲ تایی سهام که ارزش کل این بازار ۱۳۰ میلیارد دلار و نقدینگی روزانه ش بطور متوسط ۱۵۰ میلیون دلار است و نکته این بازار این است که پایین ترین ارزشگذاری سهام در دنیا را دارد . ولی هیچ سرمایه گذار خارجی در این بورس حضور ندارد و حجم سرمایه های خارجی در بورس تهران کمتر از نیم درصد است.
۱۸)پنجاهمین نشست عمومی مجمع جهانی اقتصاد که هر ساله در شهر داووس سوئیس برگزار می‌شود تا ساعتی دیگر آغاز به کار می‌کند.
۱۹) دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و گرتا تانبرگ، فعال محیط زیست سوئدی، که بسیاری مواضع آنها در قبال موضوع تغییرات آب و هوایی را خلاف یکدیگر می‌دانند، در این نشست سخنرانی می‌کنند.
۱۸) علت سفر دوباره بن علوی به تهران چیست؟ سخنگوی وزارت خارجه گفته آقای یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان در چارچوب رایزنی های مستمر میان مقامات دو کشور دقایقی پیش وارد تهران شد.

پیش بینی بازار چهارشنبه ۲ بهمن ۹۸
علیرغم رشد شتابان و بی وقفه قیمتها و شاخصها در دی ماه ، شاخص کل در بازار دیروز و امروز قدری به اصلاح و استراحت پرداخته تا نفسی تازه کند. در این میان، عده ای از کازشناسان و فعالان بازار، پایان دی ماه داغ و صعودی را برای ماه بعدی و ادامه سال، توام با افت و ریزش قیمتها و شاخصها، ارزیابی و تحلیل می کنند. این در حالیست که طیف کثیری از کارشناسان و فعالان بازار، سیر صعودی بورس تهران را ادامه دار، و تصرف قله های رفیع ۴۱۰ تا ۵۰۰ هزار واحدی را دور از انتظار نمی دانند.
البته در اینکه قیمت ها در بسیاری از نمادها به حد اشباع و تشکیل حباب رسیده اند، شکی نیست ولی این مسئله قابل تعمیم به کل بازار و ۶۱۲ شرکت فعال در آن نیست. با اینهمه، هم دولت و هم مردم و هم سهامداران، از شکل گیری چنین روند و وضعیتی خوشحال و خرسند اند. چرا که با جذب نقدینگی و هجوم پول ها به بستر بورس، بازار سکه طلا و ارز و مسکن به رکود و ایستایی کم سابقه ای فرو رفته و از شدت رشد نرخ تورم در کشور نیز بمراتب کاسته شده است.
در بازار امروز و متعاقب انتشار گزارشات و صورتهای مالی ( عملکرد) ضعیف شرکت ها در گروههایی چون فولادی، پالایشی، خودرویی و… شاهد افت تقریبأ دسته جمعی قیمت ها در سهام این صنایع و رویکرد منفی فعالان بازار به نمادهای مرتبط با این گروه ها بودیم. حال آنکه بازار تک سهم ها و نمادهای منتخب بازار، همچنان داغ و پر اقبال است و جریان نقدینگی نیز در حال گردش و چرخش و جابجایی بین صنایع و سهام مختلف است. خوشبختانه، نقدینگی عظیم وارد شده به بازار، سعی در خروج از فضای معاملات را ندارد و مادامی که شاهد خروج سرمایه و سرمایه گذاران از فضای معاملات نباشیم، رونق و پویایی بورس نیز لطمه نخواهد خورد.

حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/207223/اشتهای-سیری-ناپذیر-حقیقی-ها-و-اصلاحی-که-دور-از-انتظار-نبود