به گزارش بورس نیوز، همانطور که انتظار می رفت، پس از فروش و خروج شتابزده سهامداران خرد ( و عمدتأ تازه واردها) که هفته پیش و در پی برخورد نظامی موقت ایران و امریکا، اقدام به فروش سهام و خروج از بازار کرده بودند، اینک پس از استقرار آرامش و منتفی شدن بروز جنگ بین ایران و دشمن دیرینه اش، به بازار و جرگه خریداران پیوسته اند و بی محابا در صفهای خرید طویل قرار گرفته اند. این افراد و سهامدارن آماتور، که متاسفانه فاقد اطلاعات کافی، بینش و تحلیل بنیادی و… شرکتها وصنایع مختلف هستند، با اندک وزش باد مخالفی، در صف فروش و جرگه فروشندگان – و با برخاستن اندک باد موافقی، در زمره خریداران و صف بندان قرار می گیرند. امید است با هدایت و حمایت و آموزش بیشتر این افراد کثیر و هیجان زده، در آینده شاهد استقرار عقلانیت و منطق و مبانی علمی و اقتصادی در فضای معاملات بازار سرمایه باشیم و کشتی معاملات بورس تهران، این چنین دستخوش امواج متلاطم و غیر حساب شده و به دور از مبانی علمی و منطقی نباشد.

 

اوضاع بسامان بازار امروز:

در بازار امروز شاخص کل متاثر از رشد قیمتها در نمادهایی چون فارس، فملی، کگل، پارس، بترانس، تاپیکو و پارسان با رشد حدود ۵۹۹۹ واحدی روبرو شد. بازار با توجه به افت هفته گذشته والبته کاهش تنش های سیاسی، رشد مطلوبی را ثبت کرد.

 

کارنامه امروز بازار:

شاخص کل ۳۵۹,۸۰۷ واحد / میزان تغییر ۵۹۹۹ واحد مثبت/ ارزش بازار ۱۳,۱۱۶,۲۵۰ میلیارد ریال/ ارزش معاملات ۱۱,۲۱۱ میلیارد ریال/ حجم معاملات ۱٫۶۳۴ میلیارد سهم

 

نمادهای تاثیر گذار در شاخص:

فارس ۴۴۹ واحد مثبت/ فملی ۲۸۸ واحد مثبت/ کگل ۱۹۰ واحد مثبت/ پارس ۱۸۹ واحد مثبت/ بترانس ۱۸۷ واحد مثبت/ تاپیکو ۱۶۵ واحد مثبت/ پارسان ۱۶۲ واحد مثبت

 

بیشترین حجم معاملات:

ولساپا ۳۶۲٫۸ میلیون سهم/ وتجارت ۱۴۳٫۷ میلیون سهم/ فملی ۱۴۲٫۱ میلیون سهم/ شاراک ۱۱۱٫۲ میلیون سهم/ وایران ۴۴٫۳ میلیون سهم

 

نگاهی به خالص ارزش معاملات خرد:

در معاملات امروز خالص ارزش معاملات خرد (بورس و فرابورس)بالغ بر ۱۳۱۹ میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل، افت ۴۴ درصدی داشت.

 

پیش بینی بازار یکشنبه ۲۲ دی ۹۸ :

همانطور که انتظار می رفت و پیشتر نیز تجزیه و تحلیل کرده بودیم، با رفع و پایان درگیری نظامی ایران و امریکا، و برگشت ثبات به کشور، شاهد ورود مجدد منابع و خریداران جدید و قدیم به فضای معاملات در بورس تهران هستیم و هر که را که پولی در بساط است، سعی دارد در اولین فرصت ممکن به برگه های سهام شرکتها تبدیل نماید تا از آفت افت پول ملی کشور در امان باشد. این هراس از موج تورم انتظاری در سه ماهه چهارم سالجاری و بیشتر از همه، در سال آینده، نگرانی های عدیده ای را متوجه صاحبان سرمایه و نقدینگی نموده و طیف کثیری از مردم را برای خرید سهام شرکتها و تبدیل دارایی های پولی به دارایی های سرمایه ای ( نظیر اوراق سهام شرکتها)، ترغیب و مشتاق کرده است. بطوریکه هر روزه شاهد هجوم مردم و سرازیر شدن صدها میلیارد تومان پول و نقدینگی به فضای معاملات هستیم و بازار بورس تهران داغ داغ است.
البته در این میان و با عرضه های سنگین امروز، انتظار نداریم شدت افزایش شاخص کل به میزان امروز باشد و به تعادل رسیدن قیمتها و شاخصها در بازار فردا، مورد انتظار است.

باد موافق و حنابندان بورسی ها

حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/206005/باد-موافق-و-حنابندان-بورسی-ها