به گزارش اخباربانک، در پی انتشار این خبر که رزمندگان شجاع نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی با رمز «یا زهرا (س)» با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین الاسد» را در هم کوبیدند، بازارهای مالی آسیا به این عملیات واکنش دادند.

 در حالی که بازار طلا این روزها رکودهای قیمتی پی در پی را می شکند و قیمت در بازارهای جهانی روندی افزایشی را طی می کند اما در سایر بازارها و بورس های معتبر قیمت ها روندی ریزشی را تجربه می کند . قیمت هر اونس طلا به بالاتر از ۱۶۰۰ دلار رسید . طلا در اولین ساعات آغاز معاملات در بازارهای جهانی رشدی ۴۰ دلاری را تجربه کرد اما به سرعت وارد فاز اصلاحی شده و در حال حاضر میزان افزایش قیمت نسبت به روز گذشته به ۲۳ دلار محدود شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند این شرایط نشان می‌دهد عملیات ایران در اوچ اقتدار صورت گرفته است.

در عین حال بهای هر بشکه نفت نیز با روندی افزایشی امروز به بالاتر از ۷۰ دلار رسید اما قیمت ها در بازار نفت نیز در نوسانی محسوس قرار دارند. با این حال روند ریزشی بورس های معتبر جهان متوقف نشده است. در ۱۰ دقیقه ابتدایی بازگشایی بورس های امریکا، معامله گران کاهش شدید شاخص و ریزش ارزش سهام را گزارش کرده اند. شاخص “نزدک” در اولین دقایق بازگشایی با ریزش دو دهم درصدی مواجه شده است . شاخص “داوجونز” نیز کاهش یک دهم درصدی و شاخص اس اند پی ۵۰۰، با کاهش یازده صدم درصد روبروست .

داوجونز جهانی نیز با ریزش چهار دهم درصدی مواجه است . شاخص بورس “فوتسی” لندن ، “دکس”
المان،”کک”فرانسه و “یورو استاکس” اتحادیه اروپا با ریزش محسوس مواجه شدند. بورس های هلند، اسپانیا، بلژیک، سوییس ، لهستان، نروژ و سوئد و ترکیه نیز با کاهش مواجه هستند. در این میان گزارش ها از سقوط بورس عربستان  نیز حکایت دارد. 

به گزارش بلومبرگ، آمار شاخص سهام در بازارهای سراسر آسیا نیز تا بدین لحظه با سقوط شدیدی رو به رو شدند و شاخص های سهام در این بورس ها از ژاپن تا چین دچار کاهش شدند.

ارزش سهام بازار تاپیکس ژاپن با سقوطی۱.۳۷ درصدی به شاخص ۱۷۰۱.۴۰ واحد رسید. همچنین شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن عدد ۲۳۲۰۴.۷۶ را نشان می‌داد که به معنای سقوط ۱.۵۷ درصدی شاخص این بازار است. شاخص بورس داوجونز آسیا با ۲۵ واحد کاهش به ۳۴۴۵ واحد رسید.

بازار سهام هنگ سنگ کشور هنگ کنگ هم با سقوط ۳۳۱ واحدی معادل ۱.۱۸ درصدی شاخص  ۲۷۹۹۱ واحدی را تجربه کرد.

شاخص سهام شانگهای چین نیز افول قابل توجهی را با کاهش ۱.۲۵ درصدی و ۳۸ واحدی به ۳۰۶۷ واحد تجربه کرد. بورس سنگاپور به ۳۲۳۳ واحد رسید که نشان از سقوط ۱۴ واحدی شاخص این بازار دارد. شاخص بازار بورس اندونزی نیز با سقوط ۵۲ واحدی به ۶۲۲۷ واحد رسید.

بازارهای سهام “نیفتی” و “بی اس ای” هند نیز به ترتیب هر کدام ۸۰ و ۲۴۰ واحد سقوط را تحربه کردند تا عقربه های نشانگر شاخص اعداد ۱۱۹۷۳ و ۴۰۶۲۹ را نشان دهند. در فیلیپین نیز شاخص بازار سهام با کاهش ۱۰۵ واحدی به ۷۷۳۵ رسید. بورس کراچی پاکستان نیز با سقوطی ۲۹۳ واحدی میزان شاخص در حال حاضر عدد ۴۱۶۱۱ را نشان می دهد.

واکنش بازارها کماکان به خبر عملیات کوبنده رزمندگان سپاه ادامه دارد و باید منتظر گشایش بازارهای بورس در سراسر اروپا بود تا واکنش بازارهای اروپایی را نیز رصد کرد.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/72483/بورس-های-معتبر-جهان-همچنان-می-ریزند