معرفی جامانده های بازار

به گزارش بورس نیوز، رشد شتابان بازار سرمایه ادامه دارد و بعضی از سرمایه گذاران هم از ترس اینکه مبادا از قافله بازار عقب بمانند، چشم بسته می خرند. به هر حال این بازار سال های مدیدی از رشد سایر بازارها جا مانده بوده و امسال، جبران تمام سال های بی مهری به سرمایه گذاران را کرده است. امروز سقف جدیدی در بورس تهران زده شد و شاخص کل از کانال ۳۷۵ هزار واحدی فراتر رفت.

حمید میر معینی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار بیان کرد: ابتکار عمل در بازار سرمایه عمدتا به دست حقیقی ها و سیگنال فروشان افتاده و بهتر است متولیان بازار سرمایه، تدابیری بی اندیشند که نقدینگی به سمت سهم های ارزنده بازار هدایت شود. حقیقی ها عمدتا تحت تاثیر هیجان، وارد سهم هایی می شوند که حقوقی سهم عرضه کمتری دارد و با ورود نقدینگی، می توان قیمت سهم را بالا برد. در حالی که رشد بسیاری از سهم های کوچک تر بازار، بدون پشتوانه تحلیلی بوده است.

وی افزود: اگرچه معتقدم برخی سهم ها، رشد بیش از اندازه داشته و در این قیمت ها، نگران کننده هستند؛ ولی هنوز سهم های زیادی در بازار وجود دارد که متناسب با ارزش ذاتی و رشد سودآوری شرکت ها، رشد نکرده اند و در حقیقت جزو جامانده های بازار هستند. بسیاری از سهم های ارزنده بازار به دلیل فشار عرضه حقوقی ها، مورد اقبال بازار نیستند؛ حال آنکه اگر رفتار حقوقی ها حساب شده تر بود، این گروه از سهم ها پتانسیل رشد داشتند. ضمن اینکه اگر نقدینگی به سمت سهم های ارزنده بازار هدایت شود، ریسک کمتری هم متوجه سرمایه گذاران خواهد بود.

معرفی جامانده های بازار

این فعال بازار سرمایه در معرفی سهم های جامانده از رشد بازار گفت: منظور از سهم های جامانده از رشد بازار، فقط سهم هایی نیست که متناسب با رشد شاخص، رشد نکرده اند. بلکه جامانده ها، سهم هایی هستند که از نسبت های P/E پایین برخوردار بوده و اتفاقات مثبتی مانند روند صعودی درآمد و سودآوری شرکت، برنامه تجدید ارزیابی دارایی ها، طرح های توسعه ای و… را به دنبال دارند و متناسب با اتفاقات مثبت شرکت، قیمت سهم رشد نکرده است. سهم های گروه پالایشی، فلزات اساسی و برخی نمادهای بانکی که وضعیت بنیادی و منابع ارزی مطلوبی داشته و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را در دستور کار دارند، جامانده های بازار محسوب می گردند.

میر معینی در ادامه اظهار کرد: اگر نقدینگی بازار به سمت سهم های ارزنده هدایت شود، نه فقط رشد بازار سرمایه حباب نیست، بلکه حفظ نقدینگی در بازار راحت تر خواهد بود. مشکل اصلی بازار سرمایه ما، ضعف تحلیل و رفتار توده وار و هیجانی است. برای اصلاح ساختار بازار سرمایه، بهترین اقدام ممکن، حذف دامنه نوسان از بازار است تا بتوان از قیمت های تحلیلی سهم ها، دفاع کرد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/204560/معرفی-جامانده‌های-بازار