به گزارش بورس نیوز، فراگیری روش‌های نوین پرداخت دیجیتال می‌تواند فواید بسیاری از جمله افزایش بازدهی، رقابت بیشتر، رشد دسترسی به سرویس‌های مالی و نوآوری‌های بیشتر را برای مشتریان و جامعه به ارمغان آورد. اما همانطور که در مقاله‌ی اخیر صندوق بین‌المللی پول به آن اشاره شده است، فراگیری استیبل‌کوین‌ها ممکن است باعث پدید آمدن ریسک‌هایی از منظر ثبات و یکپارچگی مالی، اثربخشی سیاست‌گذاری‌های پولی و استانداردهای رقابتی شود.

فراگیری استیبل‌کوین‌ها

فراگیر شدن این نوع پول های جدید به میزان جذابیت آن به عنوان ذخیره‌ی ارزش و ابزار پرداخت بستگی دارد. تازه‌واردانی مانند استیبل‌کوین‌ها تفاوت‌های بسیاری با انواع سنتی پول مانند اسکناس و سپرده‌های بانکی دارند.

استیبل کوین‌ها عموما تنها یک سند بدهی منتشر شده توسط موسسات خصوصی هستند. و آنها ضمانت می‌دهند این کوین‌ها را دقیقا به مقدار فروش بازخرید کنند و به جای آن پول بانکی پرداخت کنند، اما بر خلاف پول‌های موجود، این پول‌ها از طرف حاکمیت‌ها ضمانت و پشتیبانی نمی‌شوند. در این روش، اعتماد می‌بایست به صورت خصوصی و به پشتوانه‌ی دارایی‌هایی امن و نقدشونده ایجاد شود. علاوه بر این نقل انتقال این نوع از پول‌ها به صورت غیرمتمرکز و بر بستر بلاکچین انجام می‌شود.

شرایط به سرعت در حال تغییر است. USD Coin اخیرا فعالیت خود در ۸۵ کشور را آغاز کرده است. فیس بوک ‌Libra را معرفی کرده است و استیبل‌کوین‌های متمرکز متعددی در حال فراگیر شدن هستند. سوال این‌جاست که چرا استیبل‌کوین‌ها بدین سرعت در حال فراگیر شدن هستند؟

نقطه قوت استیبل‌کوین‌ها جذابیت آن‌ها به عنوان یک ابزار پرداخت است. هزینه‌های پایین، دسترسی جهانی و سرعت بالا ویژگی‌های بسیار مهم استیبل‌کوین‌ها هستند. علاوه بر این استیبل‌کوین‌ها به علت معماری بازی که دارند، بر خلاف روش‌های پرداخت سنتی، به سادگی می‌توانند در انواع اپلیکیشن‌های دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرند.

اما مهم‌ترین و جذاب‌ترین ویژگی، تاثیرات شبکه‌‌ای است که انجام تراکنش‌های مالی را به سادگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌کند. پرداخت تنها یک انتقال پول نیست. پرداخت یک تجربه‌ی اجتماعی است که افراد را به یکدیگر پیوند می‌دهد. استیبل‌کوین‌ها پتانسیل آن را دارند که پیوندی عمیق‌تر با زندگی‌های دیجیتال امروزی برقرار کنند و توسط شرکت‌هایی طراحی می‌شوند که توانایی بالایی در طراحی سیستم‌ها متناسب با سلیقه‌ی کاربران دارند. شبکه‌های اجتماعی بزرگ با حجم بسیار بالای کاربرانی که در اختیار دارند، می‌توانند به سرعت استفاده از سیستم‌های پرداخت نوین به جای سیستم‌های فعلی را در شبکه‌های خود گسترش دهند.

ریسک‌های استیبل‌کوین‌ها

در کنار این مزایا، فراگیری استیبل‌کوین‌ها ریسک‌های فراوانی را نیز با خود به همراه می‌آورد و لذا سیاست‌گذاران می‌بایست محیطی را فراهم سازند که مزایا را حداکثر و ریسک‌ها را حداقل سازد. سیاست‌گذاران از کشورهای مختلف می‌بایست سیاست‌های مشترکی در مورد استیبل‌کوین‌ها در پیش بگیرند.

مونوپولی های(امتیازات انحصاری) جدیدی به وجود خواهد آمد. غول‌های تکنولوژی می‌توانند از شبکه خود برای بیرون کردن رقبا و کسب درآمد از اطلاعات کاربران استفاده کنند. چرا که آنها می‌توانند دسترسی اختصاصی به داده‌های مربوط به تراکنش‌های مشتریان داشته باشند. از این رو استاندارد‌های جدیدی برای حفاظت، قابلیت انتقال، کنترل و مالکیت داده‌ها لازم است.

بدین ترتیب استیبل‌کوین‌ها همانطور که مزیت های بالقوه ای دارند، پیچیدگی و مشکلاتی را نیز بدنبال دارند و قانون‌گذاران باید تلاش کنند تا تمامی چالش‌های این تکنولوژی را شناخته و راه حل های مناسبی برای آن پیشنهاد دهند چرا که سیاست‌های اتخاذ شده امروز جهان فردا را شکل می‌دهد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/203770/ظهور-استیبل‌کوین‌ها