به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه روند مثبتی دارد و امروز بعضی نمادهای زیرمجموعه هلدینگ شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان از جمله «سکرما»، «سشمال»، «ساربیل» با فشار تقاضا همراه هستند.

رضا اسماعیلی مدیر امور مجامع و سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان «سیدکو» در گفتگو با بورس نیوز در خصوص دلایل اقبال سیمانی ها بیان کرد: در سال جاری تورم موجب افت ارزش پول ملی شده و بازار سرمایه به همین دلیل جذاب شده است. اما مهمترین دلایل رشد سهم های سیمانی، حمایت هلدینگ سیدکو از زیرمجموعه ها، نزدیکی بعضی شرکت های سیمانی به دریای خزر و نفوذ در بازارهای صادراتی جدید، رونق فروش سیمان در برخی مناطق مانند استان های شمالی کشور، برنامه تجدید ارزیابی و افزایش سرمایه از این محل در بعضی شرکت های سیمانی، و نیز چشم انداز افزایش تقاضای سیمان به سبب اجرای طرح مسکن ملی است.

وی افزود: به علت افزایش کرایه های حمل، چند ماهی است که حمل سیمان به مناطق دیگر توجیه اقتصادی کمتری دارد و از این رو شرکت های سیمانی مستقر در شهرهایی که ساخت و ساز رونق بیشتری دارد، وضعیت فروش بهتری دارند. همچنین بازارهای صادراتی جدیدی هم در کشورهای حاشیه دریای خزر شناسایی شده که به بهبود وضعیت شرکت ها کمک کرده است. به همین خاطر هم تولید سیمان امسال وضعیت بهتری نسبت به سنوات قبل دارد. ضمن اینکه موضوع تجدید ارزیابی دارایی ها هم موج مثبتی در بازار سرمایه به راه انداخته و بعضی سهم های سیمانی هم از این قضیه بهره برده و رشد زیادی تجربه کرده اند. علاوه بر این موارد، سیمان محصولی است که تولید آن وابستگی به خارج از کشور ندارد و این عدم وابستگی به تامین مواد اولیه وارداتی، نقطه قوتی برای صنعت سیمان محسوب می گردد که حتی در شرایط تحریم هم بتوان تولید کرد و حتی بخشی از محصولات را روانه بازارهای صادراتی کرد.

این فعال صنعت سیمان اضافه کرد: البته رونق سیمانی ها در گرو اجرای طرح های عمرانی است و به خاطر شرایط اقتصادی کشور و تحریم های ناجوانمردانه دشمن، اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی فعلا با اقبال همراه نیست. اما اجرای طرح مسکن ملی به تقاضای سیمان داخلی خواهد افزود و این طرح هم اثر مثبتی بر بازار سیمان خواهد داشت. نکته اینجا است که به سبب جهش شدید قیمت مسکن، بسیاری از مردم قدرت خرید مسکن در کلان شهرها را ندارند و ناگزیر به سمت املاک حاشیه ای خواهند رفت.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/203626/نقاط-چشمک-زن-سیمانی-ها