به گزارش بورس نیوز، نیما برارجانیان رئیس هیات مدیره شرکت داروسازی دکتر عبیدی بیان کرد:

در دو دهه اول بعد از انقلاب انحصار در تولید دارو داشتیم اما از بعد از آن دوره تاکنون تقریبا انحصاری در تولید دارو و حتی داروخانه‌ها وجود ندارد.

دارو در ایران به‌عنوان یک کامودیتی تعریف شده است، یعنی به‌عنوان یک کالای بی‌نام و نشان و در عین حال سیستم قیمت‌گذاری cost and باعث شد تا صنعت دارو در زمینه کیفیت کمتر سرمایه‌گذاری کند و این چرخه معیوب قیمت‌گذاری به صنعت دارو ضرر زد.

شرکت‌های داروسازی ایران بیشتر تولیدمحور هستند تا بیمارمحور.

مشکل ما این است که سازمان غذا و دارو می‌خواهد در همه چیز دخالت کند. اجازه نمی‌دهند محصولات جدید وارد فهرست دارویی کشور شوند.

چرا اجازه نمی‌دهند شرکت‌های داروسازی در ایران بزرگ شوند؟ سهم بزرگترین تولیدکننده دارو در بازار کشور بسیار ناچیز است.

بیش از دو سوم خطوط دارویی کشور GMP سازمان غذا و دارو را ندارند.

اخیرا شاهد ریکال گسترده تعداد زیادی از داروهای یکی از شرکت‌های داروسازی کشور بودیم که زمانی برای خودش جزو شرکت‌های مطرح بود و علت این ریکال هم استفاده از اکسپینت‌های تاریخ مصرف گذشته بود.

 بیش از ۱۰۰ نفر در سیستم مدیریت کیفیت داروسازی دکتر عبیدی کار می‌کنند و به همین دلیل تفاوت کیفی بین ما و برخی شرکت‌های دیگر ایجاد شده است.

آینده صنعت داروسازی ایران بسیار چشمگیر و روشن است. توصیه من به دانشجویان این است که از تفکرات دولتی دوری کنند و با ایده‌های جدید، در بخش خصوصی مشغول کار شوند و آن را تقویت کنند. /فانا

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/202945/دلیل-تفاوت-کیفی-بین-ما-و-سایرین