نگاهی به وضعیت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور / کار نشه
شرکت گل گهر با نماد «کگل»، یکی از بزرگترین کارخانجات تولید گندله و کنسانتره سنگ آهن در ایران و جهان بشمار می‌رود. کگل از بین ۶۱۲ شرکت حاضر در بورس تهران، رتبه ششم را از حیث ارزش بازار نصیب خود ساخته و از حاشیه سود خالص ۴۷.۴ درصدی در سالجاری برخوردار است.

قیمت این سهم در تاریخ گزارش ۶۷۵۸ ریال و ارزش بازار آن بالغ بر ۳۲۴.۳۸۴ میلیارد ریال (معادل ۲ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار) است؛ لذا ارزش از کل بازار سهم در حال حاضر ۲.۱۷درصد بوده و گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری با دید کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت … محسوب می‌شود.

“کگل” برای سال‌جاری اقدام به اعلام و شناسایی سود هر سهم نکرده  ولی بررسی‌ها و تحلیل کارشناسی، توانایی تحقق سود خالص ۶۷,۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریالی (معادل ۶.۷۲۰ میلیارد تومانی) و به ازای هر سهم ۱۴۰۰ ریال را دور از دسترس نمی‌داند.

مفروضات در نظر گرفته شده برای تحقق این میزان سود خالص توسط کگل برای سال مالی ۲۹/۱۲/۹۸ بر اساس نرخ سنگ آهن ۹۰ دلاری و دلار (میانگین) ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی بدست آمده است. حال آنکه در حال حاضر نرخ دلار بیش از ۱۳ هزار تومان است.

کگل در عملکرد واقعی ۸ ماهه (منتهی به ۳۰ آبان ماه ۹۸) قادر به فروش ۸۶,۷۲۸,۵۵۴ میلیون ریال (معادل ۸ هزار و ۶۷۲ میلیارد تومان) محصول شده ولذا با احتساب حاشیه سود خالص ۴۷.۴ درصدی تحلیلی، بیش از ۸۵۷ ریال سود به ازای هر سهم در ۸ ماهه سالجاری ساخته است.

در جدول زیر ۲۰ سهم بزرگ و برتر بازار، فهرست شده است.

سایر نکات با اهمیت
۱- “کگل” عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور موفق به راه اندازی یک خط یک میلیون تنی کاملا بومی شد.

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر همچنین درباره نتایج حاصل از بومی سازی کامل این خط اظهار کرده که کاهش حجم سرمایه‌گذاری ثابت این خط به حدود یک هشتم به دلیل نبود هزینه ارزبری، کاهش دوره بازگشت سرمایه این خط در مدت ۵ ماه، کاهش زمان احداث خط به کمتر از یکسال به دلیل نبود نیاز به زمان ترخیص کالا و همچنین کاهش زمان دستیابی به ظرفیت اسمی به کمتر ۶ماه از جمله نتایج حاصل از بومی سازی است. وی هزینه سرمایه گذاری ساخت این خط را ۵۵۰ میلیارد ریال اعلام کرده است.

۲- منطقه معدنی و صنعتی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه است که دارای قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان می‌باشد.

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر یکی از شرکت‌های فعال این منطقه می‌باشد که نقش مهمی در سیاست گذاری و مدیریت منطقه را برعهده دارد. این شرکت در حال حاضر با ظرفیت تولید بیش از ۱۵ میلیون تن کنسانتره و بیش از ۱۰ میلیون تن گندله بزرگترین تولید کننده کشور می‌باشد و با اجرای پروژه‌های توسعه و بهینه سازی خطوط شرکت، در افق چشم انداز، مجموع تولیدات سالانه این شرکت به بیش ۳۰ میلیون تن خواهد رسید.

“کگل” به منظور توسعه زنجیره ارزش خود با تاسیس شرکت‌های فولادی سهم خود را در تولید محصولات فولادی نظیر آهن اسفنجی توسعه داده است و در آینده نه چندان دور با تولید اسلب نازک و مقاطع فولادی این زنجیره را تکمیل خواهد کرد. گل گهر اولین منطقه‌ای در ایران خواهد بود که کلیه فرآیند تولید از معدن تا محصول نهایی را در یک منطقه در کنار هم قرار داده است.

برآورد فروش و سودآوری انتظاری
نگاهی به وضعیت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور / کار نشه

 نگاهی به پروژه های متعدد گل گهر
نگاهی به وضعیت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور / کار نشه

 نگاهی به پرتفوی بورسی و غیر بورسی کگل
نگاهی به وضعیت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور / کار نشه

 

درآمد حاصل از سرمایه گذاری های کگل
نگاهی به وضعیت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور / کار نشه

سطوح ارزندگی گل گهر

نگاهی به وضعیت بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن کشور / کار نشه

کارگزاری اردیبهشت ایرانیان
حافظ عزیزی نقش

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/202656/نتیجه-بومی‌سازی-کگل-و-کاهش-ارزبری