به گزارش اخباربانک، «سامانه اموال مازاد بانک‌ها» رونمایی و از طریق این سامانه امکان فروش اموال مازاد بانک‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم شده است. افراد متقاضی می‌توانند از طریق این سامانه اموال مازاد ۱۸ بانک دولتی و مشمول اصل ۴۴ را خریداری کنند.

در حالی که وزیر امور اقتصادی و دارایی مجموع اموال و دارایی‌های بانک‌ها را ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرده، در مرحله اول قرار شده ۱۷ هزار میلیارد تومان از این اموال به فروش برسد که شامل املاک تجاری، مسکونی، صنعتی و کشاورزی مانند کارخانه، دامداری، باغ، هتل و حتی شعب بانکی است. بر این اساس متقاضیان می‌توانند املاک مورد نظر خود را در هر استان یا شهر و براساس بازه قیمتی انتخاب کرده و برای خرید آن پیشنهاد دهند.

البته با توجه به اینکه بخش اعظمی از این اموال واحدهای صنعتی و تجاری توقیف شده هستند که در حال حاضر دیگر فعالیتی ندارند، امکان دیگری از طریق این سامانه فراهم شده که مدیریت بنگاه‌های اقتصادی است و بر این اساس افراد می‌توانند به جای خرید واحد، طرح خود را برای مدیریت واحدها ارائه و در صورت تصویب طرح با سرمایه بانک نسبت به فعال‌سازی واحدها اقدام کنند.

براساس آمار و اطلاعات ارائه شده ۵۲ درصد از این املاک مسکونی است و استان مازندران با ۱۱.۳ درصد بیشترین سهم را از کل املاک تملیکی در اختیار دارد. همچنین بانک ملی ایران نیز با ۱۴ درصد سهم عمده این اموال را به خود اختصاص داده است. این بانک در کنار بانک‌های کشاورزی، ملت و صادرات بیش از نیمی از اموال مازاد را دراختیار دارند. همچنین در میان این املاک ۲۵۰ شعبه بانکی نیز برای فروش وجود دارد که به‌دلیل ادغام و تکلیف بانک‌ها برای کاهش تعداد شعب خود تعطیل شده است.

در میان املاک مازاد بانک‌ها هزار و ۲۴۶ کارخانه تعطیل و ۲۷۷ واحد وامداری وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند طرح‌های خود را برای فعال کردن این واحدها به بانک‌ها ارائه کنند یا آن را خریداری کنند. بر این اساس تاکنون ۱۸ بانک دولتی و خصوصی شده در سطح کشور اموال مازاد خود را در این سامانه – www.sam-ba.ir – معرفی کرده‌اند.

براساس گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکنون ۷ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های مازاد بانک‌های دولتی واگذار شده است که از این میان ۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به واگذاری سهام و بنگاه‌ها و ۳ هزار میلیارد تومان آن مربوط به اموال تملیکی است. وی همچنین گفته که درآمد حاصل از این واگذاری‌ها به خزانه دولت واریز نمی‌شود و تمام آن به بانک‌ها برمی گردد که می‌تواند در جهت افزایش توان تسهیلات دهی آنها به کارآید.

معاون امور بانکی وزیر امور اقتصادی دارایی نیز از عرضه دارایی‌های منجمد بانک‌ها در بورس کالا و خریداری آنها توسط عموم مردم در آینده نزدیک خبر داده است. به گفته وی براساس مذاکرات صورت گرفته با سازمان بورس، تا پایان ماه جاری امکان حراج آنلاین این املاک در بازار فرعی بورس کالا فراهم می‌شود. علاوه براین امکان استفاده از نرم افزارهای بورس کالا نیز به شرکت فام (فروش اموال مازاد بانکی) داده شده است.

معمارنژاد همچنین از رونمایی سامانه‌ای تخصصی برای عرضه املاک مازاد بانک‌ها برای عموم مردم خبر داده و گفته است که فرآیند راه‌اندازی سامانه واگذاری اموال مازاد بانک‌ها توسط شرکت فام چند ماهی است که آغاز شده و در این سامانه عموم مردم نیز می‌توانند نسبت به خرید دارایی‌هایی نظیر واحد مسکونی یا واحدهای تجاری و سایر املاک اقدام کنند.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/71740/جزییات-فروش-۱۷-هزار-میلیارد-تومان-اموال-بانک-ها