به گزارش بنکر (Banker)، رکود غیرتورمی بازار مسکن از اوایل تابستان امسال با کاهش قیمت و افت تعداد معاملات آغاز شد اما این وضعیت فقط ۳‌ماه ادامه پیدا کرد و نهایتاً از ابتدای مهرماه دوباره با رشد قیمت مسکن همه امیدها برای اصلاح سازوکار ایران بازار را کمرنگ کرد اما حالا آمارهایی که دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از ریز معاملات این بازار منتشر کرده، دوباره نشانه‌هایی از بهبود وضعیت بازار مسکن به‌دست می‌دهد. براساس آمارها در آبان‌ماه امسال جمعاً ۴هزار و ۶۸فقره قرارداد خریدوفروش مسکن در شهر تهران به ثبت رسیده که نسبت به‌ماه گذشته ۱۷٫۷درصد افزایش نشان می‌دهد و تا حدودی از کاهش کسادی این بازار حکایت دارد. همزمان میانگین قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در پایتخت با ۱٫۸درصد کاهش به ۱۲میلیون و ۶۱۷هزار تومان رسیده که البته همچنان ۳۷٫۴درصد بالاتر از قیمت مسکن در آبان‌ماه پارسال است.
برآیند این آمارها می‌تواند نشانه‌ای از چرخش مناسبات بازار مسکن برای خروج رکود و عاقلانه‌تر شدن قیمت‌ها باشد اما در این میان رشد قابل‌توجه قیمت نهاده‌های ساختمانی و هزینه ساخت‌وساز می‌تواند به پاشنه آشیل تولید مسکن تبدیل شود و کاهش و تعدیل قیمت زیربنای مسکونی را منتفی کند.

تحولات ۸ماهه بازار مسکن
هرچند بررسی وقایع بازار مسکن در آبان‌ماه می‌تواند نکاتی امیدوارکننده برای بهبود وضعیت این بازار داشته باشد اما همچنان مقایسه تحولات بازار مسکن در ۸ماهه سپری شده از سال‌جاری با مدت مشابه سال قبل از شرایط بحرانی این بازار حکایت دارد. براساس آمارهای رسمی، در ۸ماهه امسال مجموعاً ۴۰هزار و ۵۸۳فقره معامله در بازار مسکن تهران انجام شده که ۵۶٫۸درصد نسبت به ۸ماهه پارسال کمتر است. از سوی دیگر در ۸ماهه امسال میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی ۱۲میلیون و ۸۱۷هزار تومان ثبت شده که در مقایسه با سال قبل ۷۵٫۵درصد بالاتر است.
نکته قابل‌توجه از تحولات ۸ماهه بازار مسکن تهران این است که مجموع ارزش ریالی کل معاملات این بازار از ابتدای امسال تاکنون باوجود رشد ۷۵٫۵درصدی میانگین قیمت، ۴۲هزار و ۹۷۰میلیارد تومان بوده که ۲۵٫۳درصد کمتر از گردش مالی این بازار در ۸ماهه پارسال است. بخش عمده این مسئله ناشی از کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان مسکن و تمایل آنها به خرید واحدهای کوچک‌تر و ارزان‌تر بوده است؛ خصوصاً که آمارها نیز رشد تعداد معاملات مسکن در مناطق ارزان تهران را تأیید می‌کند. نکته دیگری که می‌تواند در تحولات بازار مسکن تهران مورد توجه قرار گیرد این است که در ۸ماهه امسال مجموع واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های ساختمانی صادره از سوی شهرداری تهران، به ۳۷هزار و ۲۲۶دستگاه رسیده که ۱۹درصد کمتر از تعداد واحدهای ساخته شده در سال قبل بوده است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/260662/گردش-معاملات-مسکن-و-عقبگرد-قیمت‌ها