به گزارش بنکر (Banker)، قیمت طلا در ماه سپتامبر به بیش از ۱۵۴۶ دلار رسید که بالاترین رکورد در شش سال و نیم اخیر بوده است.
کامرون آلکساندر تحلیلگر ارشد این موسسه پژوهشی گفت: نگرانی های اقتصادی، تنش های سیاسی و تهدیدات علیه تجارت جهانی تاثیر مهمی بر افزایش تقاضا و قیمت طلا داشته است.
از سوی دیگر بانکهای مرکزی بزرگ جهان از جمله آمریکا، اروپا روسیه چین و هند نیز سیاست های انبساطی پولی اتخاذ کرده اند که این مساله نیز تاثیر مهمی بر افزایش قیمت طلا داشته است.
رشد تقاضا از سوی صندوق های سرمایه گذاری و بانک های مرکزی کشورهای در حال توسعه و نوظهور نیز عامل مهمی برای رشد قیمت طلا بوده است.
البته افزایش قیمت طلا موجب شده است تا تقاضای این فلز گرانبها در سه ماه سوم نسبت به سه ماه قبل از آن با افت نسبی روبرو شود. به طوری که بانکهای مرکزی جهان در این مدت ۱۱۹ تن طلا خریداری کرده اند.
براساس گزارش سایت طلا، بانکهای مرکزی جهان از ابتدای امسال تاکنون ۴۷۰ تن طلا خریداری کرده اند که نسبت به سال قبل ۲۶ درصد رشد داشته است.
تولید و عرضه جهانی طلا نیز در ۹ ماه نخست امسال با ۳ درصد رشد به ۲۵۱۶ تن رسیده است.
این موسسه تحقیقاتی پیش بینی کرده است که فشار بر قیمت طلا طی سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ وجود خواهد داشت ولی احتمال افزایش قیمت تا ۱۶۵۰ دلار وجود دارد.

منبع خبر: http://banker.ir/news/259388/آیا-طلا-هنوز-جای-رشد-بیشتری-دارد؟