به گزارش بورس نیوز، نشست هم‌اندیشی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی در خصوص بازار پایه به میزبانی فرابورس ایران در حال برگزاری است.

نشست هم اندیشی در مورد بازار پایه

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس در این جلسه با تشریح شرایط بازار پایه و دلایل تغییر مقررات آن عنوان کرد:

یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما در بازار پایه این است که عمده بازیگران آن سهامداران حقیقی‌ هستند و تحت تاثیر فضای مجازی بعضا رفتارهای هیجانی از خود نشان می‌دهند و در واقع مهم‌ترین علت تغییر قوانین بازار پایه نیز همین مساله بوده است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازارگردانی با حضور در بازار پایه کمک می‌کنند تا حرفه‌ای‌گرایی و رفتار حرفه‌ای در بازار پایه شکل بگیرد.

بازار پایه در سال ۱۳۹۰ و به موجب قانون برنامه پنجم توسعه شکل گرفت تا امکان دادوستد سهام شرکت‌های پذیرش‌نشده و خارج از بورس در بستر شفاف بازار سرمایه امکان‌پذیر شود.

در حال حاضر سهام بالغ بر ۱۸۰ شرکت در بازار پایه مبادله می‌شود که به لحاظ تعداد و نه ارزش بازاری، سهم عمده‌ای را در مقابل شرکت‌های پذیرش‌شده در بازارهای بورس و فرابورس به خود اختصاص می‌دهد.

نشست هم اندیشی در مورد بازار پایه

بهنام محسنی معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام می‌توانند حداکثر تا ۱۰ درصد از دارایی‌های تحت مدیریت خود را در بازار پایه سرمایه‌گذاری کنند.

به گفته محسنی این امر به راحتی با تغییر موضوع فعالیت ترکیب دارایی‌های صندوق در امیدنامه و تصویب آن در مجمع صندوق امکان‌پذیر است.

وی همچنین از امکان فعالیت بازارگردانی در بازار پایه مطابق با دستورالعمل فعالیت بازارگردانی مبتنی بر حراج خبر داد.

 

این خبر تکمیل خواهد شد…

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/199565/نشست-هم-اندیشی-در-مورد-بازار-پایه