به گزارش بنکر (Banker)، افرادی که بر اساس سنتی دیرینه، بخشی از دارایی خود را با هدف سرمایه‌گذاری برای خرید طلا صرف می‌کردند، به علت افزایش نرخ طلای ساخته‌‌شده به واسطه مالیات ارزش‌افزوده و هزینه بالای تولید، به سراغ طلای آب‌شده رفتند تا پول ساخت را نداده و در نتیجه سود بیشتری کنند. به این ترتیب، بازار فروش طلای آب‌شده در یکی دو سال گذشته به حدی گرم شد که بیشتر سهم بازار فروش بازار طلا در اختیار طلای آب‌شده قرار گرفته است. برخی گزارش‌ها نیز از این حکایت داشت که ۶۰ تا ۸۰ درصد فروش در بازار طلا به طلای آب‌شده و بقیه به سکه تعلق گرفته و طلای ساخته‌شده نیز ۲ تا ۵ درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است.
به هر حال، با افزایش فروش حجم طلای آب‌شده در بازار و انتشار اخباری مبنی‌بر فروش طلای آب‌شده در واحدهای غیرمجاز و حتی فروش از سوی دلالان در راه پله مجتمع‌های تجاری، به‌تدریج نگرانی‌ها درباره استاندارد بودن و کیفیت این طلاهای آب‌شده افزایش یافت که همین موضوع توصیه مسئولان به مردم برای نخریدن طلای آب‌شده را با خود همراه کرد. بر این اساس، مدیرکل استاندارد تهران هشدار داد که امکان تقلب در طلای آب‌شده وجود دارد و مردم برای سرمایه‌گذاری آن را خریداری نکنند و از سوی دیگر، اتحادیه طلا از تریبون‌های مختلف به مردم هشدار داد که با خرید این‌گونه طلاها از واحد‌های غیر‌مجاز و وجود تقلب دراین طلاها، امکان رسیدگی به شکایات وجود ندارد و ممکن است از این بابت متضرر شوند.
اگر‌چه اکنون از تب و تاب خرید طلای آب‌شده اندکی کم شده‌ اما شواهد نشان می‌دهد‌ همچنان طلای آب‌شده در صدر انتخاب متقاضیان برای خرید است. نکته جالب توجه این است که بسیاری از واحدهای صنفی دارای مجوز و شناخته‌شده که طلای آب‌شده را به فروش می‌رسانند، حاضر نیستند طلای آب‌شده سایر طلافروشی‌ها را به دلیل مشخص نبودن عیار آنها بخرند و فقط طلای آب‌شده فروخته شده خود را با ارائه فاکتور دوباره خریداری می‌کنند. در این میان، تکلیف فروش طلای آب‌شده در واحدهای غیر‌مجاز و به اصطلاح زیرپله‌ای از سوی دلالان بسیار مبهم بوده و مشخص نیست که چه کلاهی سر خریداران آنها رفته است.


ریسک خرید طلای آب‌شده بالاست
ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه در مدت اخیر، پس از نوسان‌های شدیدی که در حوزه ارز و طلا رخ داد این موضوع بازار خرید طلای آب‌شده را رونق داد و سبب شد تا بسیاری از افراد برای به‌دست آوردن سود بیشتر، به سمت طلای آب‌شده بروند، افزود: از آنجا‌ که عیار و کیفیت این نوع طلاها به آسانی قابل تشخیص نیست، خرید طلای آب‌شده ریسک زیادی می‌تواند برای مصرف‌کنندگان در پی داشته باشد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: بسیاری از افرادی که طلای آب‌شده را می‌فروشند، دلال یا واحد فاقد مجوز هستند. از این رو، بین آنها‌‌ افراد کلاهبردار نیز وجود دارد. برخی افراد سودجو، فلزاتی مانند مس، روی و… را با طلا ترکیب کرده و به اسم طلای آب‌شده می‌فروشند که خریداران ناآشنا و غیر‌متخصص متوجه این تخلف نمی‌شوند و این موضوع در نهایت می‌تواند مصرف‌کنندگان را متضرر کند.
او با بیان اینکه توصیه ما همواره این بوده که افراد غیر‌متخصص به هیچ عنوان وارد این‌گونه بازارها نشوند و از خرید طلای آب‌شده به صورت جدی خودداری کنند، یادآور شد: اگر افراد تمایل دارند که سرمایه‌گذاری در حوزه طلا داشته باشند، بهتر این است که اقدام به خرید مصنوعات طلا کنند، آن هم از واحد‌هایی که دارای پروانه کسب هستند، نه واحد‌های غیر‌مجاز.
به گفته وی، مردم باید از معامله با این‌گونه واحد‌ها بپرهیزند و خریدشان از واحد‌های دارای مجوز باشد تا از عیار و کیفیت خریدشان مطمئن باشند و حتی اگر اشکالی در خرید‌شان به وجود آمد، این موضوع از طرف اتحادیه طلا قابل پیگیری و رصد باشد‌ چرا‌که فقط ‌رسیدگی به شکایات از فروشندگان طلا از واحد‌های دارای مجوز ممکن است و امکان رسیدگی به شکایات از دلالان و افراد فاقد مجوز از سوی اتحادیه وجود ندارد.


کیفیت طلای آب‌شده برای مردم قابل تشخیص نیست
اسفندیار سیفی، نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران نیز در این باره درگفت‌وگو با صمت گفت: طلای آب‌شده، مواد اولیه مورد نیاز صنف طلا است و این طلا باید بین کارخانجات، طلافروشان، بنکداران و مغازه‌های طلافروشی جابه‌جا شود‌ اما به دلیل پایین آمدن انگیزه سرمایه‌گذاری در مصنوعات طلا، مردم به سمت خرید طلای آب‌شده روی‌آورده‌اند که همین امر مشکلاتی را در این حوزه ایجاد کرده است. او با بیان اینکه پس از نوسان‌های نرخ ارز و افزایش سرمایه‌گذاری‌های مردم در بازارهای مختلف، بسیاری از مردم به دلیل فرار از پرداخت مالیات ارزش‌افزوده و کسب سود بیشتر، به خرید طلای آب‌شده روی‌آوردند، غافل از اینکه خرید این نوع طلا می‌تواند خطراتی را همراه داشته باشد، افزود: از آنجا که مردم عادی توانایی تشخیص‌ کیفیت این نوع طلا را ندارند و این موضوع باید در آزمایشگاه مورد سنجش قرار گیرد، همین موضوع زمینه سوء‌استفاده را برای برخی فروشندگان به وجود آورده که در نهایت می‌تواند زیان سنگینی را برای مصرف‌کنندگان به دنبال داشته باشد.
وی معتقد است در حالی مردم در یکی دو سال گذشته حجم زیادی طلای آب‌شده خریداری کرده‌اند و هنوز هم این کار را انجام می‌دهند که احتمال وجود تقلب در این نوع طلا زیاد است. از این رو، بسیاری از واحدهای صنفی هم حاضر نیستند طلای آب‌شده سایر طلافروشی‌ها را به دلیل مشخص نبودن عیار یا کیفیت آن بخرند و این ضرری است که در نهایت متوجه مصرف‌کننده خواهد بود.
سیفی با تاکید بر اصلاح قانون مالیات ارزش‌افزوده اظهار کرد: یکی از دلایلی که مردم به سمت خرید طلای ساخته‌شده و در کل مصنوعات طلا نمی‌روند آن است که باید مالیات ارزش‌افزوده ۹ درصدی برای آن بپردازند و این انگیزه سرمایه‌گذاری را در مردم کاهش داده است چرا‌که به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد ۱۰ گرم طلای ساخته‌شده خریداری کند به واسطه ۹ درصد مالیات ارزش‌افزوده و اجرت ساخت و سود طلافروش که از سوی مصرف‌کننده باید پرداخت شود، این موضوع هزینه‌ای را به مصرف‌کننده تحمیل می‌کند که در زمان فروش، از ارزش طلا کم می‌شود، همین امر سبب شده تا مردم به جای مصنوعات طلا، طلای آب‌شده را خریداری کنند تا از این بابت سود بیشتری به‌دست آورند. این فعال بازار طلا معتقد است‌ مالیات ارزش‌افزوده ضمن افزایش هزینه تولید، باعث کاهش فروش صنف طلا شده و این صنعت را به سمت رکود و تعطیلی واحد‌های تولیدی و صنفی کشانده است، البته این شرایط در حالی بود که بانک ‌مرکزی در یکی دو سال گذشته با سیاست پیش‌فروش سکه، به این رکود بیشتر دامن زد و سلیقه مردم را در خرید طلا تغییر داد. سیفی با بیان اینکه درحال‌حاضر با توجه به شرایط حاکم بر این حوزه، امکان تغییر این نگرش در مردم کمی سخت خواهد بود و در این زمینه حمایت‌های دولت بسیار نقش مهمی خواهد داشت، افزود: دولت باید ضمن اصلاح قانون مالیات ارزش‌افزوده، درباره تشویق مردم جامعه به مصرف کالای ایرانی از جمله مصنوعات طلا اقدام کند و همچنین در راستای تسهیل قوانین دست‌و‌پاگیر برای صادرات مصنوعات طلا گام بردارد. به گفته این کارشناس، نگاه مردم باید به صنعت طلا تغییر کند چون این صنعت از جمله حوزه‌هایی است که می‌تواند در اشتغالزایی بسیار اثر‌گذار باشد.

منبع خبر: http://banker.ir/news/255315/طلایی-که-ممکن-است-پولتان-را-آب-کند