از دهه ۴۰ تاکنون تنها یک پتروشیمی در آبادان تاسیس شد

به گزارش بورس نیوز، عامر کعبی درباره وضعیت پالایشگاه آبادان به عنوان یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های خاورمیانه، اظهار کرد: تولید نفت پالایشگاه آبادان از ۴۰۰ هزار بشکه در روز، گذشته و با توجه به این ظرفیت تولیدی و نزدیکی به راه‌های مواصلاتی و راه‌آهن امکان رشد صنایع پتروشیمی در کنار این پالایشگاه بسیار است.

وی افزود: از دهه ۴۰ تاکنون تنها یک پتروشیمی در آبادان تاسیس شده، بنابراین توسعه پتروپالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی در این منطقه ضروری بوده و ظرفیت بسیاری برای این مساله وجود دارد.

نماینده مردم آبادان در خانه ملت ادامه داد: فاصله گرفتن از خام‌فروشی، رسیدن به ارزش‌افزوده، اشتغال و درآمد در شهری مانند آبادان که افراد بیکاری در آن وجود دارد از مزایا و فواید توسعه پتروشیمی‌ها به حساب می‌آیند.

کعبی درخصوص مصوبه اخیر مجلس مبنی بر افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی، تاکید کرد: جذب سرمایه‌گذار در راستای تولید و صادرات صنایع پتروشیمی می‌تواند کمک زیادی کند. البته این موضوع را نیز در نظر بگیریم که آبادان با کشور‌های عربی همجوار است.

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: مزیت نسبی ایران در حوزه نفت و گاز بوده و استفاده صحیح از این نعمت خدادادی می‌تواند برکات بسیاری درپی داشته باشد و البته اهمیت اصلی این طرح در بی اثر کردن تحریم‌های اقتصادی دشمن است.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید توجه داشت این مصوبه نه تنها فقط بخشی از نقدینگی موجود در کشور را به سوی تولید هدایت می‌کند بلکه بخش قابل توجهی از نفتی که صادر نمی‌شود و به هر دلیلی با کاهش تولید اجباری رو به رو بوده را مدیریت کرده و تبدیل به فرآورده‌های با ارزش‌افزوده می‌کند.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/195941/از-دهه-۴۰-تاکنون-تنها-یک-پتروشیمی-در-آبادان