به گزارش بورس نیوز، بر اساس صورت های مالی شش ماهه حسابرسی شده منتهی به پایان خرداد ماه سال جاری، شرکت سرمایه گذاری غدیر موفق به کسب سود خالص ۱۲ هزار و ۲۲۹ میلیارد ریالی گردیده است که این سود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد جالب توجه ۹ درصدی را نشان می دهد. همچنین بر اساس صورت های مالی تلفیقی سود گروه در این دوره به ۴۴ هزار و ۱۱۸ میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش جالب توجه و قابل ملاحظه ۱۸۶ درصدی را نشان می دهد.

شرکت سرمایه گذاری غدیر که در سال های اخیر بخش عمده پرتفوی خود را در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی سرمایه گذاری نموده بود، در چند سال گذشته منابع مالی بیشتری از پرتفوی خود را در زمینه برق و انرژی های تجدید پذیر سرمایه گذاری نموده است و چندین طرح بزرگ این شرکت در صنعت برق را جز مهم ترین و عمده ترین طرح های صنعت برق کشور در سال های آینده عنوان نمود. همچنین بخش دیگری از پرتفوی شرکت همچون سال های گذشته در بخش معدنی و ساختمانی سرمایه گذاری شده است و ماهیت این هلدینگ به صورت یک مجموعه چند رشته ای شناخته می شود، هر چند که همچنان بخش عمده سودآوری شرکت از محل سرمایه گذاری در سهام شرکت های گروه پتروشیمی و پالایشگاهی محقق می گردد.

در جدول زیر اقلام عمده صورت های مالی بر اساس گزارش حسابرسی شده شش ماهه و همچنین ارزش بازار شرکت ارائه شده است.

 

 همچنین در حال حاضر مازاد ارزش پرتفوی بورسی شرکت به ۱۹۲ هزار میلیارد ریال رسیده است که عمدتا مربوط به سرمایه گذاری در سهام هلدینگ نفت و گاز پارسیان، شرکت پتروشیمی پارس و همچنین شرکت سنگ آهن گهرزمین می باشد.

همان طور که اشاره گردید مبلغ سرمایه گذاری بلندمدت شرکت اصلی معادل ۸۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است. شرکت های اصلی زیرمجموعه در جدول زیر ارائه شده است.

 

 

 در سرفصل دارایی های در جریان ساخت و پیش پرداخت های سرمایه ای گروه، مبلغ ۷۳ هزار میلیارد ریال دارایی شناسایی شده است که ۴۳ هزار میلیارد ریال از این مبلغ مربوط به مخارج طرح آلومینیوم جنوب است. این شرکت با ظرفیت اسمی تولید ۳۰۰ هزار تن شمش طی ماه های آینده به بهره برداری خواهد رسید. همچنین ۱۲ هزار میلیارد ریال از دارایی های در جریان ساخت مربوط به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان است.مبلغ ۱۲٫۳۰۰ میلیارد ریال نیز مربوط به طرح های مربوط به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی غدیر است.

 بر اساس صورت های مالی ارائه شده و توضیحات یادداشت های ارائه شده، مبلغ ۳۵۰ هزار میلیارد ریال آخرین برآورد شرکت از مخارج مورد نیاز جهت تکمیل طرح های مربوط به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی غدیر است که بیشترین مخارج سرمایه گذاری مورد نیاز شرکت مربوط به این حوزه است.
همچنین مخارج مورد نیاز جهت تکمیل طرح های شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان، مبلغ ۳۲۰ هزار میلیارد ریال است که عمدتا بابت اجرای طرح های پتروشیمی کیان و همچنین پالایش پارس فرآیند شیراز است که در حال حاضر درصد پیشرفت این دو طرح بزرگ شرکت کمتر از ۱۰ درصد است.

رشد ۱۸۶ درصدی سود «وغدیر»

تسهیلات دریافتی گروه شامل ۱۰۴ هزار میلیارد ریال است که از این مبلغ، ۷۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به تسهیلات ارزی دریافتی گروه است. این تسهیلات ارزی عمدتا مربوط به شرکت های هلدینگ برق و انرژی غدیر به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال، شرکت آلومینیوم جنوب به مبلغ ۲۷٫۸۴۶ میلیارد ریال و همچنین شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان به مبلغ ۱۵٫۱۲۷ میلیارد ریال است. با این حال در یادداشت توضیحی مربوط به دارایی ها و بدهی های ارزی شرکت شاهد ثبت ۴٫۴ میلیارد یوآن، ۱۴۴٫۹ میلیون یورو، ۵۳٫۴ میلیون درهم و ۱٫۲ میلیون دلار است و با توجه به افزایش نرخ ارز در سامانه نیما انتظار افزایش قابل توجه تسهیلات مالی ارزی گروه را خواهیم داشت.

 درآمد عملیاتی ثبت شده گروه در دوره ۶ ماهه نخست سال جاری شامل مبلغ ۲۳۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است که ۲۱۱ هزار میلیارد ریال آن مربوط به فروش شرکت های زیرمجموعه هلدینگ نفت و گاز پارسیان و ۱۴٫۹۲۷ میلیارد ریال نیز مربوط به درآمدهای کسب شده از محل فروش شرکت های زیرمجموعه گروه بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر بوده است.

 با توجه به وضعیت شرکت های زیرمجموعه سرمایه گذاری غدیر، انتظار می رود که سود هر سهم شرکت در سال مالی جاری و در دوره ۱۲ ماهه به حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ ریال به ازای هر سهم برسد و در صورت ثبات شرایط فعلی سود سال آتی شرکت نیز در محدوده ۷۰۰ لغایت ۷۵۰ ریال به ازای هر سهم محقق گردد.

منبع خبر: https://www.boursenews.ir/fa/news/195856/رشد-۱۸۶-درصدی-سود-وغدیر