به گزارش بنکر (Banker)،  در واقع طبق تصمیم دولت، ریال در واحد جزئی پول ملی نیز جایی نخواهد داشت و واحد فرعی پول ملی، به اسم پارسه نام‌گذاری خواهد شد. طوری‌که هر ۱۰۰ ریال جاری معادل یک پارسه خواهد شد. اکنون همه می‌دانند ریال یک واژه با ریشه اسپانیایی است. به نظر نخستین‌بار، سال ۱۳۰۸ بود که پای ریال، برای نامیدن واحد پول ملی به میان آمد.

در حقیقت ریال در دوران پهلوی، ۳ سال پس از تاج‌گذاری رضا شاه در ادبیات رسمی پولی کشور متولد شد و حیاتش در دوران پهلوی و پس از پیروزی انقلاب نیز ادامه یافت. اتفاقا در سال ۱۳۰۸ ریال جایگزین تومان شده بود. اما اکنون اگر مجلس لایحه دولت را تصویب کند و شورای نگهبان، آن را مغایر با سایر قوانین و شرع تشخیص ندهد، عمر ریال پس از ۹۰ سال، پایان می‌یابد و تومان جایگاه قبلی خود را باز پس می‌گیرد. هر چند طی این سال‌ها، جایگاه تومان نزد مردم هیچ‌گاه تنزل نیافت و به نظر از همان ابتدا، مردم ۱۰ ریال را به‌عنوان یک تومان در نظر گرفتند و در محاسبات و محاوره‌ها به کار می‌بردند.

حتی تومان، در گفتار رسمی مقامات دولتی و حکومتی نیز راه یافته بود. دولت «پارسه» را واحد جزئی پول ملی قرار داده است. در سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی نظرسنجی اینترنتی را برای انتخاب نام واحد پول ملی جدید برگزار کرده بود. نتایج نهایی این نظرسنجی به شکل عمومی انتشار نیافت، اما آخرین اخبار از آن نظرسنجی، نشان از پیشتازی واژه «پارسی» برای واحد اصلی پول کشور داشت. البته اکنون «پارسه» برای واحد فرعی پول پیشنهاد شده است و نه واحد اصلی.

منبع خبر: http://banker.ir/news/254622/پایان-ریال-پس-از-۹۰-سال