به گزارش بنکر (Banker)، بررسی عملکرد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و طرح‌های مصوب این حوزه نشان می‌دهد در سال‌هایی که محدودیت‌های تحریم بیشتر شده، ورود سرمایه به کشور نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. اما با این حال هیچگاه روند ورود سرمایه به کشور متوقف نشده است. درهمین راستا دولت با وجود تمام محدودیت‌هایی که وجود دارد، تسهیلات و مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران خارجی درنظر گرفته است که به اعتقاد کارشناسان می‌تواند بسترهای رشد قابل توجه ورود سرمایه خارجی به کشور را هموار کند.
براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات فصلی اقتصاد ایران که از سال ۱۳۹۴ تا زمستان سال گذشته را مورد بررسی قرار داده است، بالاترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به سال ۱۳۹۵ بوده که درآن شاهد بالاترین افزایش در تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری و حجم سرمایه‌گذاری مصوب در هیأت سرمایه‌گذاری خارجی هستیم.
طبق اعلام مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۴، یک میلیارد و ۷۸۱ میلیون دلار در قالب ۳۶ طرح صنعتی، معدنی و تجاری به تصویب رسیده است. اما در سال ۱۳۹۵ تعداد طرح‌ها به ۷۱ فقره و ارزش این طرح‌ها به ۵ میلیارد و ۶۱ میلیون دلار رسیده است که از نظر تعداد طرح ۹۷٫۲ درصد و در ارزش طرح‌ها ۱۸۴٫۱ درصد رشد داشته است.
در سال ۱۳۹۶ با وجود افزایش ۲۳٫۹ درصدی تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی که به ۸۸ فقره رسیده، ارزش دلاری آن ۳۰٫۹ درصد کاهش یافته است. دراین سال ارزش کل طرح‌های مصوب در هیأت سرمایه‌گذاری خارجی به ۳ میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلار رسیده است.
طبق اطلاعات ارائه شده در سال گذشته با ۹۰ طرح بالاترین تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری از ۱۳۹۴ به ثبت رسیده است. ارزش سرمایه‌گذاری مصوب نیز دراین سال به یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون دلار رسیده است که به‌دلیل بازگشت تحریم‌ها نسبت به سال قبل از آن ۴۷٫۳ درصد افت داشته است. با وجود این حجم کل سرمایه‌گذاری دراین سال از سال ۱۳۹۴ بیشتر بوده است.


مسیر سرمایه‌گذاری هموارتر می‌شود
دهم مهر ماه سال گذشته اعطای اقامت پنج ساله به سرمایه‌گذاران خارجی با ۲۵۰ هزار یورو در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه به تصویب رسید تا هیأت وزیران آیین‌نامه و جزئیات آن را اعلام کند. پس از گذشت چند ماه آیین نامه‌ای که توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی آماده شده بود در جلسه نهم تیرماه هیأت وزیران به تصویب رسید.
براساس این آیین‌نامه، اعطای مجوز اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی، حداقل مبلغ مورد نیاز برای اعطای مجوز اقامت سرمایه‌گذاری برای اتباع دولت‌های خارجی که از سوی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده‌اند، معادل ۲۵۰ هزار یورو است.
گفتنی است، سرمایه‌گذاری علاوه بر دلار شامل معادل ارزی سایر ارز‌های مورد قبول بانک مرکزی نیز می‌شود.
سپرده‌گذاری در بانک، سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت و سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، مطابق ضوابط این آیین‌نامه و با رعایت قوانین و مقررات کشور، از جمله انواع سپرده‌گذاری موضوع این آیین‌نامه است.
طبق اعلام علی ربیعی سخنگوی دولت دراین نشست بر سهولت جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز تأکید شد که مجوزهای لازم به سرمایه‌گذاران در چند روز داده شود.
بر اساس قانونی که پیش از این در رابطه با سرمایه‌گذاران خارجی تصویب شده بود، اتباع دولت‌های خارجی  در صورتی که حداقل ۳۰۰ هزار دلار جهت سرمایه‌گذاری به ایران وارد کنند می‌توانستند اقامت ۳ ساله بگیرند. بدین ترتیب سقف سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار دلار کاهش و مدت اقامت دو سال افزایش یافته است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/252398/تهران-همچنان-مقصد-سرمایه‌های-خارجی