به گزارش بنکر (Banker)، عبدالناصر همتی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی، شفافیت در سیاست گذاری و اجرا، و پاسخگوئی درقبال مردم، اجزای اصلی یک حکمرانی خوب برای بانک‌های مرکزی مدرن است. در شرایط پیچیده‌ای که اقتصاد کشور با آن روبرو بوده است، تلاش داشته ام برای برون رفت از وضعیت سخت و پیچیده، ولی گذرای این روزها، موارد یاد شده را سرلوحه فعالیت‌های بانک مرکزی قراردهم. تجربه ساماندهی بازار ارز و برقراری ثبات نسبی در اقتصاد کشور، که ناامیدی طراحان حداکثر فشار اقتصادی را در پی داشت، خود، محصول همین دیدگاه بوده و لذا طبیعی است که همین رویه برای نحوه تامین کسری بودجه ۹۸ اعمال شود. تلاش برای جلوگیری از پولی شدن تامین کسری بودجه و در کنار آن پرهیز از اقداماتی که موجب شوک جدید به قیمت‌ها، در دوره زمانی که اثر شوک ارزی بتدریج تخلیه می‌شود، بخشی از این سیاست است.
لذا، تصمیم دولت و مجموعه نظام بر تامین کسری بودجه از سه طریق عمده زیر متمرکز است: ۱- تلاش برای استفاده از مسیر‌های مختلف صدور بیشتر نفت ۲- انتشار اوراق دولتی
۳- برداشت از منابع صندوق توسعه ملی. علیرغم اینکه بانک مرکزی دوره سختی را طی می‌کند، لیکن در خصوص غلبه برمشکلات، با برنامه‌های در دست اقدام، بسیار امیدوارم.

منبع خبر: http://banker.ir/news/252062/۳-روش-دولت-برای-تامین-کسری-بودجه-اعلام-شد