به گزارش بنکر (Banker)، درآمدهای مالیاتی می‌تواند به عنوان جایگزین درآمدهای نفتی، بخش عمده‌ای از بودجه مورد نیاز کشور را تامین کند و نقش بسزایی در تامین هزینه‌های دولت و رسیدن به استقلال اقتصادی داشته باشد. از این رو، تکیه مخارج دولت بر مالیات‌ها و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی یکی از محورهای مهمی است که باید در اجرای سیاست‌های اقتصادی دنبال شود. موضوعی که در آیین تودیع و معارفه رئیسان قدیم و جدید سازمان امور مالیاتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر این مهم تاکید شد.


ضرورت ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی
 فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در آیین تودیع و معارفه رئیسان قدیم و جدید سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه نفت و گاز از منابعی است که باید نقش آن در اقتصاد ایران کاهش یابد، افزود: امیدوارم به سمتی برویم که بودجه مبتنی‌بر نفت را به بودجه مبتنی‌بر مالیات و درآمدهای سالم تغییر دهیم. وی با بیان اینکه میزان درآمدهای تحقق‌یافته سال گذشته بیش از ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بود و به روایتی تا ۱۰۹ هزار میلیارد تومان محقق شده است، ادامه داد: در سال‌های گذشته میزان تحقق درآمدهای مالیاتی بیش از ۹۷ درصد بود. وی در ادامه تاکید کرد: یقین دارم در دوره جدید مدیریتی سازمان مالیاتی نیز دستاورد خواهیم داشت و شرط من برای انتصاب مدیران‌، پاکدستی و برخورداری از دانش مربوط است و امیدواریم دوره جدید مدیریتی سازمان مالیاتی به تکمیل، توسعه و اجرای برنامه‌های قبلی بینجامد.
دژپسند تصریح کرد: باید بدانیم تنها حداکثر کردن درآمد مالیاتی مدنظر نیست و ما نمی‌خواهیم پول زور بگیریم و مالیات حق است. مودیان خوش‌حساب و خوش‌عملکرد را حق نداریم شکنجه کنیم و مالیات بیشتری از آنها بگیریم و باید به دنبال وصول مالیات حقه باشیم. وی با تاکید بر این موضوع که باید به سمتی برویم که بودجه مبتنی‌بر نفت را به بودجه مبتنی‌بر مالیات و درآمدهای سالم تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: مالیا‌ت‌ستانی باید به سمت الکترونیکی شدن حرکت کند و رئیس‌جمهوری عنوان کرده است که بحث توسعه باید پیگیری شود.
دژپسند تصریح کرد: روابط چهره به چهره در نظام مالیاتی باید به حداقل برسد و سامانه باید در این بخش عمل کند. انتظار این است که تا پایان دولت دوازدهم مالیات الکترونیک به طور حتم محقق شود و الکترونیکی شدن مقدمه هوشمندسازی مالیات‌ستانی است. موضوع دیگر رابطه بین مالیات و رشد اقتصادی است و اگر مالیات از جایی بالاتر برود اثر منفی بر تولید خواهد داشت.
وی تاکید کرد که ایجاد پایه‌های مالیاتی جدید نباید متوقف شود. اگر نفت در مسیر زنجیره ارزش وارد شود، پایه‌های مالیاتی رشد خواهند داشت و به جای اینکه نفت را به صورت خام بفروشیم، آن را در زنجیره ارزش به کالای نهایی تبدیل کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: بحث افزایش درآمدهای مالیاتی در سیاست‌های اصل ۴۴ مطرح شده و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست. تا زمانی که نظام مالیاتی هوشمند نشود، نیروی انسانی در مرکز کار قرار دارد و البته نیروی انسانی رکن اصلی وصول درآمدهای سالم مالیاتی است.
او در ادامه تاکید کرد: قرار بود تا پایان خرداد لایحه جامع اصلاح مالیات‌های مستقیم آماده شود. یک برنامه جامع‌ تهیه شده که دولت بتواند موضوع رونق تولید را محقق کند و قرار است در جلسه‌ای با مجلس، عملکرد دولت در زمینه بهبود فضای کسب‌و‌کار را بررسی کنیم. بهبود این فضا می‌تواند به روان شدن فعالیت‌های کسب‌و‌کار در کشور منجر شود. موضوع بخشودگی مالیاتی برای مناطق سیل‌زده نوعی اطمینان‌بخشی به مودیان مالیاتی است. موضوع معیشت نیز نیازمند برخورد فعال است و پیشنهادهایی را به رئیس‌جمهوری ارائه کردیم و البته در کنار آن موضوع کنترل تورم مطرح است.
وی خاطرنشان کرد: باید راهکارهای عملی برای مقابله با فرارهای مالیاتی را بیابیم و به سمت افراد صاحب دانش دست نیاز دراز کنیم. دژپسند افزود: برای کمک به مدیریت اقتصادی و در جنگ اقتصادی که قرار داریم باید وارد شویم و لباس کار بپوشیم و به جنگ تحریم‌های ظالمانه و اعتلای نظام رفته و در این راستا حرکت کنیم.


تغییر نظام مالیات‌ستانی سنتی
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز به عنوان دیگر سخنران این آیین، با بیان اینکه اصلاح قانون مالیات ارزش‌افزوده حدود دو سال کار مشترک داشت که کلیات آن در صحن به تصویب رسید و در نهایت برای شور دوم به کمیسیون برگشت و به طور احتمالی، یکشنبه جمع‌بندی خواهد شد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اصلاح قانون مالیات ارزش‌افزوده را یکی از مهم‌ترین پیگیری‌های کمیسیون اقتصادی مجلس در امسال دانست و بیان کرد: بخش خصوصی و تعاون از همراهان مجلس در بررسی قانون مالیات ارزش‌افزوده بودند و امیدوارم به‌زودی در صحن علنی وارد بررسی جزییات قانون شویم.
وی ادامه داد: در بحث صندوق‌های مکانیزه فروش در شورای نگهبان جلسه‌ای داشتیم و برخی موارد جزئی و اشکالات آن به‌زودی رفع خواهد شد و ما اجرای قانون صندوق‌های فروش را دنبال می‌کنیم. پورابراهیمی در زمینه موضوع مالیات بر عملکرد به برخی بررسی‌ها در مجلس اشاره کرد و افزود: بحث نظام جامع مالیاتی و تغییر مالیات‌ستانی سنتی به هوشمند در طرح جامع مطرح است. وی تصریح کرد: میزان مالیات وصولی کشور می‌تواند به راحتی دو برابر ارقام فعلی شود. هدف از طراحی نظام جامع مالیاتی، حذف مالیات علی‌الرأس و شخص‌محوری است. در سال ۹۶ و ۹۷ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات از کسانی وصول شد که شناسه مالیاتی نداشتند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: هوشمندسازی مالیات‌ستانی و جلوگیری از ممیزمحوری باید دنبال شود. در زمینه مالیات بر عملکرد قرار است امسال ۵ درصد کاهش در راستای حمایت از تولید محقق شود که این امر می‌تواند فرار مالیاتی را کاهش دهد.
وی ادامه داد: ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی امروز یک ضرورت در کشور است و موضوع مالیات بر مجموع درآمد خانوار سال‌هاست به فراموشی سپرده شده و پیشنهاد این است که می‌توان آن را به عنوان یک پایه مالیاتی اجرا کرد مانند کاری که در زمینه تراکنش‌های بانکی اتفاق افتاد و به‌راحتی می‌توان آن را اجرایی کرد.
پورابراهیمی با بیان اینکه فرار مالیاتی ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان عنوان می‌شود که می‌توان به سمت وصول آن حرکت کرد، افزود: موضوع مالیات بر عایدی بخش مسکن نیز در مجلس بررسی و کلیات آن به تصویب رسید.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: مجموع اقدام‌هایی که عنوان شد، می‌تواند رویکرد جدیدی را در سازمان امور مالیاتی ایجاد کند و به ارتقای جایگاه نظام مالیاتی منجر شود. یکی از مباحث تحریم‌ها این است که درآمد کشور را کاهش دهد و نظام مالیاتی می‌تواند در راستای کاهش درآمدهای نفتی وارد شده و به اقتدار کشور در مقابله با تحریم‌ها کمک کند؛ درحال‌حاضر دولت ۳ ماه از فرصت ۴ ماهه‌ای که خواسته بود برای اصلاح بودجه را از دست داده و باید متناسب با مقابله با تحریم‌ها تنظیم شود.


افزایش درآمدهای مالیاتی با تغییر قواعد
همچنین امیدعلی پارسا، رئیس جدید سازمان امور مالیاتی در آیین تودیع رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی و معارفه خود، گفت: درآمدهای مالیاتی باید با تغییر قواعد بازی افزایش یابد و در برخی بخش‌ها نیازمند بازنگری در قوانین هستیم. یکی از مهم‌ترین مباحث حوزه مالیات، ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است. کل ارکان نظام باید با همکاری هم در راستای اجرای این ماده گام بردارند. این موضوع از نان شب هم واجب‌تر است. رئیس جدید سازمان امور مالیاتی با تاکید بر ضرورت توسعه پایدار کشور افزود: سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی در کشور ما ۹.۲ درصد است در حالی‌ که این عدد در کشورهای در حال توسعه ۱۲ درصد و در کشورهای پیشرفته ۲۵ تا ۳۰ درصد است.
وی ادامه داد: درحال‌حاضر با ظرفیت و رقیبان‌مان فاصله داریم که بخشی از این موضوع با تغییر قواعد بازی، می‌تواند حل شود و باید با تغییر قواعد بازی، درآمدهای مالیاتی کشور را افزایش دهیم. عرصه کار سازمان امور مالیاتی، عرصه توسعه کشور است. پارسا به طرح جامع مالیاتی اشاره کرد و گفت: من نیز به طرح جامع مالیاتی اعتقاد و تاکید دارم که این طرح باید جلو برود. رئیس جدید سازمان امور مالیاتی همچنین با بیان اینکه قاعده توسعه دنیا، فعالیت آزاد تحت عوامل اقتصادی است، اظهار کرد: قاعده‌ها باید شفاف، دائمی، انگیزه سازگار و از پیش ابلاغ شده و تضمین شده باشد به گونه‌ای که بازدهی راستگویی باید بیشتر از ناراستگویی باشد. وی تصریح کرد: ما باید مجموعه انگیزه سازگار را به مجموعه فعالیت‌های‌مان در سازمان امور مالیاتی اضافه کنیم؛ این موضوع پیش‌زمینه نهادسازی توسعه است. پارسا همچنین با بیان اینکه کاهش درآمدهای نفتی باید به فرصت بزرگی تبدیل شود، گفت: مگر می‌شود از سازمان امور مالیاتی، انتظار تحقق درآمدهای مالیاتی را داشت بدون اینکه ابزاری در اختیارش گذاشت؟ تمام نهاد‌ها باید در زمینه اجرای ماده ۱۶۹ مکرر همکاری کنند. رئیس سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: از سوی دیگر، با توجه به اینکه عرصه کار در سازمان امور مالیاتی باید عالمانه و مجاهدانه باشد، ما از حوزه‌های مختلف به شکل مشروط، محدود و کاهنده، حمایت خواهیم کرد.


طرح جامع مالیاتی به بار نشست
سیدکامل تقوی‌نژاد، رئیس کل پیشین سازمان امور مالیاتی نیز در آیین تودیع خود و معارفه رئیس جدید سازمان امور مالیاتی با اشاره به عملکرد خود در دوره ریاست بر سازمان امور مالیاتی افزود: مهم‌ترین سیاست ما، اعتمادسازی، افزایش سرمایه اجتماعی و تعامل با مودیان حوزه‌های مختلف بود. در طول چند سال گذشته بیش از ۹۵ درصد درآمدهای مالیاتی محقق شد و سعی کردیم از کسانی مالیات بگیریم که پیش از این در تور مالیاتی نبودند و توانستیم از پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی پیشی بگیریم. وی ادامه داد: همچنین در حوزه مالیات ارزش‌افزوده توانستیم مشکلات را با بخش اصناف حل کنیم. وی به طرح جامع مالیاتی اشاره کرد و گفت: امروز می‌توانم بگویم که طرح جامع مالیاتی با وجود تمام سنگ‌اندازی‌ها به بار نشسته است و ۱۰۰ درصد اظهارنامه‌ها به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود. درحال‌حاضر ۶ میلیون اظهارنامه در اختیار سازمان قرار دارد و ۹۷ درصد اظهارنامه‌ها رسیدگی شده است، ضمن اینکه امروز ۳.۲ میلیارد رکورد اطلاعاتی از سازمان امور مالیاتی داریم. تقوی‌نژاد با اشاره به ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم افزود: هزاران مکاتبه و صدها جلسه در راستای اجرای ماده ۱۶۹ مکرر برگزار کردیم و نزدیک به ۹۰ درصد مسیر طی شد. با هر کسی صحبت می‌کردیم اجازه نمی‌داد اطلاعات را جمع‌آوری کنیم اما سرانجام موفق شدیم. رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی خطاب به رئیس جدید این سازمان‌ گفت: مهم‌ترین مسئله شما باید بحث صندوق مکانیزه فروش باشد. در مجلس قانون خوبی تنظیم شده اما سازمان باید با انعطاف آن را اجرا کند. وی همچنین به فرار مالیاتی اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان در زمینه فرار مالیاتی برگه تشخیص صادر شده است. رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی گفت: من در زمان ورود به سازمان مجوز داشتم که ۶۰۰ نفر را بدون درج آگهی وارد سازمان کنم اما حتی یک نفر را بدون ضابطه وارد سازمان نکردم.


وصول ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی
محمدقاسم پناهی، سرپرست پیشین سازمان امور مالیاتی نیز در این آیین با بیان اینکه یکی از مسائلی که نظام مالیاتی را به تعالی می‌رساند طرح جامع مالیاتی است، افزود: درحال‌حاضر تمام دانش فنی این طرح در اختیار نیروهای سازمان قرار گرفته و مدت‌هاست که نیروی خارجی در کنار ما نیست. وی به میزان وصول درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و گفت: در دو ماه‌ نخست امسال بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. پناهی ادامه داد: اگر با این روند جلو برویم تا پایان سال رقم ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده در قانون محقق می‌شود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/251814/مودیان-خوش‌حساب-را-شکنجه-نکنیم