به گزارش بنکر (Banker)، نیازهای ارزی ایران شامل خدماتی و بازرگانی، از دو منبع عمده صادرات نفت و صادرات کالاهای غیرنفتی تامین می‌شود که نسبت به نیازها و مصارف ارزی معمول کشور دارای تراز مثبت است و بخشی از آن ذخیره می‌شود و با در نظر گرفتن این موضوع، اگر در سال ۹۸ کاهش درآمدهای نفتی بیش از مازاد ارزی که هر سال ذخیره می‌شود نباشد و درآمدهای ارزی از محل صادرات غیرنفتی نیز طبق روال سال‌های قبل ادامه پیدا کند، می‌توان انتظار داشت رابطه عرضه و تقاضای بازار متناسب بماند و تنشی در نرخ ارز ایجاد نشود.
در حالی احتمال کاهش درآمدهای نفتی کشور در امسال وجود دارد که اگر در این شرایط با تسهیل شرایط صادرات غیرنفتی به‌ویژه در تجارت با همسایگان روند ارزآوری صادرات غیرنفتی با بهبود روبه‌رو شود، می‌توان امیدوار بود که جای خالی ارزهای نفتی با ارزهای غیرنفتی پر شود و ثبات بازار تداوم پیدا کند. اگر قرار باشد جای خالی درآمدهای نفتی پر نشود یا صادرات غیرنفتی با وضع ممنوعیت‌های گوناگون با مشکلی روبه‌رو باشد، این انتظار وجود دارد که به میزان کسری ایجاد شده در توازن عرضه و تقاضا، به بازار ارز فشار وارد شود.
از سوی دیگر، می‌توان با مدیریت تقاضای ارزی و محدود کردن برخی مصارف غیرضروری، تا حدی کاهش درآمدها را جبران کرد. یکی از راهکارهایی که می‌تواند به جبران کسری ارز در کشور کمک کند، زمینه‌سازی برای جذب سرمایه خارجی است که می‌تواند جایگزین موثری در قبال کاهش درآمدهای ارزی در اختیار کشور قرار دهد اما موفقیت در این زمینه مشروط به این است که در سطح کلان، روند صدور آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های مربوط به صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی با سطحی از تعقل همراه باشد و از بروز تنش‌های بیهوده جلوگیری کند. اگر قرار باشد مانند ماه‌های نخست سال ۱۳۹۷، فعالیت‌های بازرگانی و ارزی تحت‌تاثیر بخشنامه‌‌های متواتر و غیرمعقول فلج شوند، حفظ ثبات بازار ارز بیش‌ازپیش سخت خواهد شد. نرخ ارز درحالی در سال ۱۳۹۸ بیش از هر چیز به نحوه تأمین نیازهای ارزی وابسته است که در این میان شیوه مدیریت بانک مرکزی نیز اثرگذاری مستقیمی بر حفظ فضای معقول بازار دارد، به‌ویژه اینکه که راه‌اندازی بازار متشکل ارزی نیز کمک می‌کند عرضه و تقاضای ارز میان صادرکننده و واردکننده بالانس شده و التهاب کاذب بازار غیررسمی ارز مهار شود.
 

منبع خبر: http://banker.ir/news/251765/بازار-ارز-در-سال-۹۸-به-کدام-سو-می‌رود؟