به گزارش بنکر (Banker)،  نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری نیز از ۳٫۷ درصد فروردین به ۱٫۶ درصد و برای خانوارهای روستایی از ۵٫۸ درصد فروردین به یک درصد افت کرده است.حال مهمترین پرسش این است که چه عواملی باعث این تغییر جهت در نرخ تورم ماهانه شده است و آیا این روند ادامه خواهد یافت؟
برای پاسخ به این سؤالات باید گفت به‌طور معمول نرخ تورم ماهانه در ماه‌های پایانی سال و ابتدایی هر سال بالاتر از سایر ماه‌هاست. برای مثال برداشت محصولات کشاورزی مختلف در تابستان باعث کاهش قیمت‌ها و در نتیجه افت نرخ تورم ماهانه در این فصل می‌شود.

اما در زمستان و در آستانه عید نوروز که تقاضا در بازار افزایش می‌یابد شاهد نرخ تورم ماهانه بالاتری هستیم.درمجموع نیمی از سبد نرخ تورم را کالا و نیمی دیگر را خدمت تشکیل می‌دهد. بخش کالا پس از جهش نرخ ارز در سال گذشته با رشد قیمتی شدیدی همراه شد و تأثیر زیادی نیز بر نرخ تورم داشت به‌طوری که در مهر ماه سال قبل نرخ تورم ماهانه با رشد ۷٫۱ درصدی همراه بود. اما افت نرخ ارز از مهر ماه سال قبل به بعد باعث شد تا نرخ تورم ماهانه نیز تحت تأثیر آن افت کند.
با این حال هنوز نیمی دیگر از سبد نرخ تورم یعنی خدمت به اندازه کالا تعدیل نشده است و همین عامل نهفته باعث می‌شود تا در کوتاه مدت شاهد افت قابل توجه نرخ تورم نباشیم. درمجموع دو سال زمان برای بازگشت نرخ تورم به سطح سال ۱۳۹۵ نیاز داریم. اما به‌طور قطع جهش نرخ تورم در میانه سال گذشته تکرار نخواهد شد چرا که مهمترین دلیل رشد نرخ تورم در این مقطع افزایش نرخ ارز بود که هم‌اکنون افت قابل توجهی نسبت به سال گذشته پیدا کرده است.درصورتی که روند نزولی نرخ تورم ماهانه در ماه‌های آتی ادامه یابد به تدریج بر نرخ تورم نقطه به نقطه و سالانه تأثیر خواهد داشت. البته در این میان نباید از تأثیر فضای سیاسی بر نرخ تورم نیز غافل شد. همانگونه که اخبار سیاسی بر نرخ ارز و سایر کالاها تأثیر می‌گذارد، شاخص نرخ تورم نیز از فضای سیاسی متأثر خواهد بود. بنابراین یکی از مؤلفه‌های افت یا افزایش نرخ تورم در خارج از فضای اقتصادی قرار دارد.

منبع خبر: http://banker.ir/news/251627/نیش-ترمز-تورم