به گزارش بنکر (Banker)،  بر این اساس عبدالناصر همتی پیش از این تاکید کرده بود جوی که طی چند هفته اخیر در بازار ارز اتفاق افتاده، حاصل تنش‌های سیاسی است و فاکتور اقتصادی در آن وجود ندارد‌. همتی همچنین به مردم توصیه کرده بود که در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکنند و با احتساب متغیرهای سیاسی وارد بازار ارز نشوند‌.

وی همچنین اعلام کرده بود که بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها را انجام داده و پیشگیری‌های لازم را خواهد داشت و این مقطع هم خواهد گذشت‌.
به نظر می‌رسد سیاستگذار ارزی در حالی از اقدامات مثبت خود برای حفظ ثبات بازار سخن می‌گوید که تمامی ابزارهای لازم برای مقاومت در برابر هجمه عوامل روانی را به کار گرفته است‌. اهمیت این موضوع زمانی روشن می‌شود که طی هفته‌های گذشته افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا می‌توانست سیگنال‌های مثبتی برای رشد قیمت‌ها به بازار ارز بدهد، با این حال نه‌تنها شاهد رشد چندان قیمت در بازار نبودیم، که پاتک بازارساز توانست بازار را وارد مدار کاهشی کند‌.

اما وعده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی نیز که ز سال گذشته از سوی سیاستگذار مطرح شده است از جمله سیاستگذاری‌های موثری است که می‌تواند بازار را بر روند کاهش قیمت قرار دهد‌. وعده راه‌اندازی این بازار هرچند با گذشت چند ماه هنوز محقق نشده است، با این وجود سیاستگذار معتقد است راه‌اندازی آن می‌تواند مقاومت بازار در برابر هجمه عوامل روانی را بالا ببرد‌.
 با همه اینها به نظر می‌رسد مهم‌ترین ابزار سیاستی دولت برای در دست گرفتن قدرت قیمت‌گذاری بازار، نه اتخاذ سیاست‌های متنوع ارزی و راه‌اندازی بازارها و سامانه‌های جدید که کنترل رشد نقدینگی و هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد و اقتصادی است‌.

منبع خبر: http://banker.ir/news/251429/نقش-همتی-در-سیاستگذاری-ارزی