«امروز در چهل سالگی انقلاب اسلامی، روابط عمومی سازمان‌های کشور نقش به‌سزایی در تسهیل و تسریع برقراری ارتباط بخش‌های مختلف جامعه و ذینفعان سازمان‌ها با یکدیگر ایفا کرده و در مسیر رشد و اعتلای انقلاب اسلامی گام بر می‌دارند. در چنین شرایطی توجه به این نکته حائز اهمیت است که پرورش و پیشرفت کارگزاران و کارکنان روابط عمومی‌ها، اثری مستقیم در ارتقای جایگاه سازمان و جامعه خواهد داشت. 

همانطور که می‌دانیم، مشخصه اصلی یک روابط عمومی حرفه‌ای اتخاذ روش‌های هدفمند و دائمی و دور شدن از کار تشریفاتی است. سوال اینجاست در شرایطی که ارگان روابط عمومی هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را در سازمان بیابد برای تحقق این هدف چه باید کرد؟

روابط عمومی در ابتدای امر باید قابلیت درک کارکرد تمامی ارکان سازمان را داشته باشد، چراکه مفسر اقدامات سازمان متبوع خود برای مردم و بالعکس است. از سوی دیگر یک فعال حرفه‌ای عرصه روابط عمومی در وهله نخست باید به‌طور مستمر علم خود را نسبت به جدیدترین آموزه‌های این حرفه به روز کرده و ارتقا دهد. شاید ۵۰ سال فاصله از تاریخ شکل‌گیری روابط عمومی در جهان و نگاه همچنان سنتی به این حرفه در کشور از موانع کار به شمار رود اما اگر تصمیم به حضور مفیدتر داشته باشیم باید بدانیم که انجام کارهای بزرگ سخت است و همت بالایی می‌طلبد. در کشور ایران، حجم زیادی از تقاضاهای غیرمرتبط با فعالیت روابط عمومی، از این واحد درخواست می‌شود.

در چنین فضایی داشتن نگاه استراتژیک به فعالیت‌های سازمان از جانب روابط عمومی می‌تواند روابط عمومی واکنشی را به روابط عمومی کنشگر تبدیل کند. تلاش برای شناساندن کارویژه های روابط عمومی به ارکان تصمیم گیرنده سازمان گام دومی است که باید برای تثبیت جایگاه روابط عمومی برداشت. علاوه بر این انعطاف بالا در برنامه‌ها، نیروی کار، مهارت بالا، زمان‌بندی و … شرط بقای یک روابط عمومی موفق است.

خاصه اینکه یک سازمان بزرگ با مخاطبان پرشمار داخلی و بیرونی همچون بانک‌ها به طور جد نیاز به برقراری ارتباط گسترده رسانه‌ای در عرصه‌های مختلف دارند تا بتوانند سخن و ایده سازمان خود را به عموم مخاطبان رسانده و بازخور دقیقی را برای اصلاح و پیشرفت سازمان دریافت کنند.

در حال حاضر نحوه فعالیت در روابط عمومی و تبلیغات به سرعت در حال تغییر است و با افزایش تاثیر شاخص‌هایی همچون ضریب نفوذ تلفن همراه هوشمند و جولان شبکه‌های اجتماعی در عرصه اطلاع‌رسانی و خبر، با انقلابی بزرگ در حوزه روابط عمومی و تبلیغات مواجه هستیم. به این ترتیب است که روابط عمومی ها به منظور دستیابی به هدف تبلیغات ۳۶۰ درجه نیاز جدی به تغییر و تقویت دارند.

حال با نگاهی به تجارب گذشته و چالش‌های پیش‌رو ضمن تبریک فرارسیدن بیست و هفتم اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی، آرزومندم در سال کاری پیش رو دنیای جدیدی برای روابط عمومی ها رقم خورده و فعالان این عرصه آنگونه که باید نقش آفرینی کرده و آنطور که شایسته است در کانون توجهات قرار گیرند.» 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/67962/روابط-عمومی-واکنشی-یا-کنشگر-مسأله-این