به گزارش ایسنا، بر خلاف روز گذشته که قیمت‌ها در بورس به صورت جمعی ریزشی بود، امروز اکثر سهم‌ها با رشد قیمت مواجه شدند. این رشد سبب شد نماگر اصلی بازار ۶۸۸ واحد بالا رود. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که نوسانات این روزهای بازار به دلیل نداشتن اطمینان معامله‌گران از آینده بازار سرمایه و اقتصاد است. این موضوع باعث می‌شود ریسک‌های سیستماتیک بورس افزایش یابد و به دلیل نبود اطمینان، تصمیم‌گیری در مورد داد و ستدها تا حدودی سخت‌تر شود.

در عین حال بسیاری معتقدند کاهش حد اعتباری کارگزاری‌ها هر چند که می‌تواند ریسک اعتباری کارگزاری‌ها را کاهش دهد، اما این موضوع به نقدینگی کم بازار بیشتر دامن زده است.

امروز با رشد قیمت‌ها شاخص کل بازده نقدی و قمیتی بورس اوراق بهادار تهران ۶۸۸ واحد رشد کرد و در تراز ۱۵۸ هزار و ۴۳ واحدی ایستاد.

علاوه بر این، شاخص کل هم وزن با ۱۳۲ واحد رشد رقم ۲۹ هزار و ۴۳۷ را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نیز با ۹۵۰ واحد افزایش تا عدد ۱۷۲ هزار و ۹۸۰ بالا رفت و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۵۲۰ و ۱۳۰۹ واحد رشد کردند.

نمادهای گروه فلزی، پالایشی، پتروشیمی و معدنی در کنار برخی از نمادهای بانکی از تاثیرگذار ترین نمادها روی شاخص‌های بازار بودند.
فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و گسترش نفت و گاز پارسیان هر یک به ترتیب ۱۰۲، ۱۰۲ و ۶۰ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص‌ها داشتند. در طرف مقابل چادرملو، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سرمایه‌گذاری غدیر به ترتیب ۳۷، ۳۶ و ۱۳ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

امروز در گروه بانک و مؤسسات اعتباری چهار نماد تجارت، ملت، صادرات و اقتصاد نوین با رشد قیمت مواجه شدند، اما مابقی سهم‌ها افت قیمت را تجربه کردند. چهار نمادی که از آنها نام برده شد در نوسانات شاخص نیز تأثیر بسزایی داشتند.

امروز در گروه فلزات اساسی با رشد قیمت‌ها همراه بودیم و اکثر نمادها از یک تا ۱۴ درصد رشد را تجربه کردند. در این گروه ۸۴ میلیون سهم به ارزش ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

همچنین در گروه محصولات شیمیایی بیشتر سهم‌ها رشد آرام قیمت داشتند و تعدادی نیز توانستند بیش از ۱۴ درصد رشد را تجربه کنند.
اما در گروه خودرو و ساخت قطعات نیمی از سهم‌ها با کاهش قیمت روبرو بودند ولی نمادهای تأثیرگذاری همچون سایپا در رشد شاخص تأثیر گذاشتند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۵۵۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۳ میلیارد سهم اوراق مالی طی ۱۹۲ هزار و ۱۱۲ نوبت داد و ستد بود.

همچنین شاخص کل فرا بورس ایران با ۱۴ واحد رشد به رقم ۱۹۲۳.۶۳ را تجربه کرد. ارزش معاملات فرا بورس ایران رقم ۱,۳۱۳ میلیارد تومان را تجربه کرد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۶۴۸ میلیون سهم و اوراق مالی بود.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/66192/بورس-سبز-پوش