ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت ونزوئلا ارزش پول ملی خود را ۳ هزار و ۲۰۰ بولیوار به ازای هر دلار اعلام کرد که با ۳ هزار و ۱۱۸ بولیوار اعلام شده از سوی تارنمای اعلام نرخ ارز در بازار سیاه این کشور (dolartoday.com) مطابقت دارد.

با این اعلام دولت ونزوئلا، ارز در این کشور از این پس توسط یک سامانه فنی متعلق به یک شرکت خصوصی به نام «Interbanex» تامین می شود که گفته است براساس «عرضه و تقاضا» عمل می کند.

خبرگزاری فرانسه افزودکه این اقدام تغییر سیاستی عمده از سوی دولت سوسیالیست «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون سیاست کنترل سختگیرانه نرخ ارز را در پیش گرفته بود.

این سیاست سبب شده بود مردم و شرکت ها در ونزوئلا برای تهیه دلار به بازار سیاه روی آورند که در آن قیمت دلار ۳۰ برابر چیزی بود که دولت اعلام می کرد.

یکسان سازی نرخ مبادله ارز در حالی اعلام می شود که ونزوئلا در هفته های اخیر درگیر تحولات عمده سیاسی بوده و با بحرانی تازه افزون بر بحران اقتصادی روبرو است.

چهارشنبه گذشته «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا با رد دور دوم ریاست جمهوری مادورو، خود را به عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور معرفی و سوگند یاد کرد.

در پی این اقدام، دولت آمریکا که پیشتر مادورو را غاصب قدرت خوانده بود، اعلام کرد ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت می شناسد.

دولت مادورو نیز ضمن قطع کامل روابط دیپلماتیک خود با آمریکا ۷۲ ساعت به دیپلمات های این کشور فرصت داد تا ونزوئلا را ترک کنند.

اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به فاصله کمی، برخلاف اصول روابط دیپلماتیک اعلام کرد که این دستور دولت ونزوئلا را نمی پذیرد و دیپلمات های واشنگتن در کاراکاس می مانند.

مادورو آمریکا را عامل پشت پرده تشدید اعتراض‌ها علیه دولتش می‌داند و مخالفان را به طرح‌ریزی کودتا متهم می‌کند.

تاکنون برخی دولت‌ها همچون روسیه، چین، کوبا، مکزیک و ترکیه، ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت نشناخته و از مادورو اعلام حمایت کرده‌اند.
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شده است.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به این تحولات روز پنجشنبه در بیانیه ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی هم چون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می کند.

وی افزود: ما امیدواریم هرگونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز هرچه سریع تر حل و فصل شود.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/66045/باز-هم-۳۵-درصد-ارزش-پول-ونزوئلا-افتاد