به گزارش اخبار بانک، یک سخنگو اتحادیه اروپا، در لندن با اعلام این خبر، گفت:اتحادیه اروپا به اجرای برجام برای احترام به قراردادهای بین المللی و امنیت مشترک بین المللی پایبند است. از ایران هم انتظار دارد تا نقش سازنده ای را در این زمینه ایفا کند و به اجرای تمام تعهدات هسته ای اش ادامه دهد.
این منبع آگاه، ادامه داد: برجام طبق اهدافی که برای آن تعریف شده کار می کند و ایران را از دست یابی به سلاح هسته ای بازداشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی سیزده بار در گزارش های متوالی بر اساس یک نظام راستی آزمایی دقیق تائید کرده است که ایران به تعهدات هسته ای اش پایبند است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته ای اش صلح جویانه بوده و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز هیچ انحرافی را در آن نشان نمی‌دهد.

این سخنگو در گفتگو با ایرنا، با بیان این مطلب تصریح کرد: هیچ جایگزین صلح آمیز دیگری برای برجام وجود ندارد و اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، راهکارهای محکمی را در نظر گرفته است.

وی توضیح داد: ما قوانین مسدود سازی و تسهیلات مالی بانک سرمایه گذاری اروپا را به روز رسانی کردیم. همچنین اعضای اروپایی برجام، فرانسه، آلمان و انگلیس به حفظ و نگهداری مراودات مالی موثر با ایران، به ویژه برای ایجاد کانال مالی ویژه موسوم به اس.پی.وی متعهد هستند.

این منبع آگاه در ادامه خاطر نشان کرد: اس.پی.وی اینک در آخرین مراحل راه اندازی قرار دارد. برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام در ۲۳ تیر ۱۳۹۴ میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه آلمان امضا شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در اردیبهشت سال جاری با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به‌صورت یک‌جانبه کشورش را از این توافق خارج و اعلام کرد که تحریم‌های رفع شده به مدد آن را باز می‌گرداند.

دور اول تحریم‌های آمریکا شامل طلا و فلزات گران‌بها و صنایع هواپیمایی و خودرویی در ۱۵ مرداد و دور دوم این تحریم‌ها علیه ملت ایران شامل تحریم‌های نفتی، بانکی، بیمه و کشتیرانی در ۱۴ آبان اجرایی شد.

اتحادیه اروپا، چین و روسیه با محکوم کردن خروج آمریکا از برجام، همواره بر پایبندی خود به این توافق و یافتن راه‌هایی برای تداوم بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی آن تأکید کرده‌اند.

اتحادیه اروپا قانون انسداد را که شرکت‌های اروپایی را در صورت عدم همکاری با ایران به بهانه تحریم‌های آمریکا تحریم می‌کند، احیا کرده است.
این اتحادیه همچنین در حال تکمیل سازوکار ویژه مالی است که تبادل مالی ایران با شرکت‌های اروپایی و جهان را بدون آسیب دیدن از تحریم‌های آمریکا تسهیل می‌کند.

موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند
در همین حال این سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به فشردگی برنامه کاری «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بعید بودن حضور او در نشست ضد ایرانی در لهستان خبر داد.

این مقام افزود: ما از برگزاری کنفرانس درباره خاورمیانه موسوم به «صلح و امنیت در خاورمیانه» اطلاع داریم اما با توجه به اینکه موگرینی در این ایام مسافرت است، بعید به نظر می‌رسد که در کنفرانس فوق شرکت کند.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65775/کانال-ویژه-مالی-اروپا-آستانه-راه-اندازی