تسنیم نوشت: احمد قدسی کارشناس اقتصادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش و در مورد تحلیل بازارها گفت: در یک سال اخیر شاهد افزایش قیمت های سنگینی در بازارهای مختلف بودیم، رشد قیمت ها از آبان سال گذشته تا آذر ماه امسال بسیار زیاد بوده به طوری که در همین بازه سکه ۲۷۰ درصد، طلا ۲۵۶ درصد، ارز ۲۲۰ درصد، مسکن ۹۲ درصد، خودرو ۶۰ درصد رشد داشته اند.

این کارشناس اقتصادی افزود: بر اساس آمار بانک مرکزی نیز تورم عمومی در این مدت ۳۴ درصد رشد داشته است. بررسی قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار در یک سال اخیر نشان می دهد از دی ماه ۹۶ هر گرم طلا از ۱۴۰ هزار تومان اکنون به ۳۵۷ هزار تومان رسیده است، در بیست روز اخیر نیز شاهد افزایش ۵۷ هزار تومانی هر گرم طلا بوده ایم که ناشی از رشد قیمت جهانی طلا و ارز بوده است.

قدسی افزود: متوسط رشد سالانه قیمت خودروهای داخلی در بازار ۱۰۰ درصد بوده است، این رشد در کارخانه بین ۳۰ تا ۹۰ درصد بوده ، یعنی قیمت کارخانه خودروهای داخلی این مقدار افزایش پیدا کرده است. در پیش امروز هم فکر نمی کنم که تاثیری بر بازار داشته باشد چونکه قرار است فقط ۱۰۰ خودرو به صورت قطعی به فروش برسد و مابقی خودروها بصورت پیش فروش خواهد بود.

وی تصریح کرد: قیمت هر متر مربع مسکن در تهران آذر ماه سال گذشته ۵ میلیون بوده که اکنون به ۹.۵ میلیون تومان رسیده این در حالی است که در شش ماه گذشته تعداد معاملات مسکن از ۳۶ هزار و ۶۴۷ معامله به ۱۹ هزار و ۴۵۸ معامله رسیده است.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65713/کدام-بازار-یک-ساله-۲۷۰-درصد-سود