شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۱۴ دی ماه ۹۷ با افزایش ۲۰۸ واحدی به رقم ۱۶۱ هزار و ۱۰۷ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۰ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۰۵  واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۹۰ واحدی به رقم  ۱۷۵ هزار و ۶۹۳ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۸۹ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۷۸۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۲۴ واحدی عدد ۳۲۰ هزار و ۴۸۸ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۷۱ واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت اصفهان ۱۲۹ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۱۱۹ واحد و پالایش نفت تهران با ۹۷ افزایش بیشترین تأثیر مثبت را  بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ملی صنایع مس ایران با ۱۲۷واحد،پتروشیمی جم با ۱۱۱واحد و فولاد مبارکه با ۹۲واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۲۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون  سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۲ هزار و ۴۱۲ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه و عمران زاگرس چهارمحال و بختیاری، بانک شهر، پارس‌سرام، حق تقدم خرید سهام دارویی و بهداشتی لقمان، حق تقدم استفاده نشده به‌پرداخت ملت، حق تقدم خرید سهام بیمه تعاون، بیمه دی، کارخانه‌های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان، سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، سرمایه‌گذاری توسعه ملی البرز دارو، ماشین‌سازی اراک، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های ماشین‌سازی اراک، پتروشیمی فجر، پتروشیمی مبین، ایتالران، پگاه آذربایجان غربی، محورسازان ایران خودرو و سرمایه‌گذاری مسکن تهران متوقف شدند.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد، ۳۰ میلیون سهم سرمایه‌گذاری اعتبار ایران به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده اختصاص یافت.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام معاملاتی کم حجم اما متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که گروه پالایشی‌ها پس از تحمل یک دوره کوتاه اصلاح قیمتی شاهد تحرک بورس‌بازهای حقیقی در این گروه بود.

همزمان گروه‌های غذایی،‌دارویی و تک سهم‌های گروه تجهیزات و قطعه‌سازی‌ها نیز همسو با خبرهای پیرامونی در بازار ارز و افزایش نرخ‌های جدید شاهد اقبال معامله‌گران کم تعداد به ویژه در فرابورس ایران بود. این وضعیت در حالی است که همچنان گروه بانک‌ها و خودرویی‌ها در انتظار خبرهای مورد انتظار خود همگام با بازارگردان‌های سهام شاهد معاملات پرحجم است.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65482/تقویت-208-واحدی-شاخص-کل-بورس-تهران