به گزارش اخبار بانک به نقل از تسنیم، طی دو ماه گذشته بانک مرکزی گام مهمی در راستای مبارزه با سوداگران بازار ارز و شفافیت ابزارهای پرداخت برداشت. بانک مرکزی حساب‌های متصل به کارت را به کد ملی متصل نمود و سقف تراکنش خرید کارتی برای هر کد ملی در ۲۴ ساعت حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان تعیین و سقف تراکنش خرید کارتی برای هر فقره کارت در ۲۴ ساعت مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد. همچنین بانک مرکزی در اقدامی مهم قابلیت ظهر نویسی چک‌های تضمینی را فاقد اعتبار دانست و اعلام کرد این چک‌ها صرفاً باید در وجه گیرنده (ذی‌نفع) صادر ‌شود.

هر اقدامی که نظارت بر بازار پول را بیشتر بکند مورد حمایت ماست
اقدامات بانک مرکزی تأثیر بسزایی در بازارها به ویژه بازار ارز گذاشت به نحوی که موجب کاهش قیمت ارز پس از این اقدامات، به پایین‌ترین حد خود پس از بی‌ثباتی‌های اخیر رسید. در همین راستا محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره مصوبه بانک مرکزی برای تعیین سقف تراکنش‌های مالی روزانه به تسنیم گفت: «هر گونه اقدامی که بتواند نظارت را بر عملیات بازار پول بیشتر بکند و باعث اقتدار عمل بیشتر بانک مرکزی شود، مورد حمایت ماست.»

وی افزود: «عملکرد بانک مرکزی در زمینه حذف چک‌های تضمینی، بررسی تراکنش‌ها و تبدیل سودهای روزشمار به ماه شمار در مدیریت بازار نقدینگی موثر است.»

خجسته: بانک مرکزی با قاطعیت اقدامات خود را ادامه دهد
در همین رابطه امیر خجسته، عضو هیئت ‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره آثار مثبت اعمال سقف تراکنش‌های مالی بر بازار ارز گفت: «اقدام بانک مرکزی، کار خوب و پسندیده‌ای است و به نظر من باید تراکنش‌های مالی کنترل شود. این کار نیاز به مصوبه هم نداشت زیرا جزء وظایف ذاتی بانک مرکزی محسوب می‌شود. البته افرادی که در مافیای این برنامه‌ها حضور دارند راهکار دور زدنش را می‌دانند، لذا بانک مرکزی باید با قاطعیت اقدامات خود را ادامه دهد.»

در تمام دنیا بی‌نظمی در زمینه پولی وجود ندارد
نماینده مردم همدان با اشاره به استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان برای جابه‌جایی‌های کلان پول اظهار داشت:  «کجای دنیا این‌طور هرج و مرج وجود دارد؟ ما مسئولین راه‌ها را باز کرده‌ایم تا یک عده که با ما در ارتباط هستند این اقدامات را انجام دهند، بانک مرکزی از ابتدا باید این راه را مسدود می‌کرد. تلاطم‌های اخیر ارزی نتیجه کم کاری بعضی از معاونین سابق بانک مرکزی بود که حالا یک عده از آن‌ها دفاع می‌کنند. هزاران میلیارد تومان در کشور جابجا شد که در نتیجه این روند ۲۲ میلیارد دلار به خارج از کشور رفت. این مسائل کار باندهایی بود که به قدرت و ثروت وصل بودند.»

ضرورت استفاده از تجربه‌های موجود در راستای ساماندهی تراکنش‌های بانکی
در نهایت باید افزود؛ اقدامات مهم و تأثیرگذار بانک مرکزی که ثمره آن در کاهش نرخ ارز قابل مشاهده است به شرطی در بلندمدت ماندگار است که از تجربیات موجود در زمینه ساماندهی تراکنش‌های بانکی استفاده شود به عنوان مثال در کشورهای دنیا به‌دقت ورودی و خروجی حساب‌ها را بررسی می‌کنند و اگر حجم تراکنش‌ها از یک حد مشخصی فراتر رود باید علت و نوع معامله مشخص شود.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65446/چگونه-۲۲-میلیارد-دلار-ارز-کشور-خارج