به گزارش اخبار بانک، حجت‌اله صیدی در نشست درس گفتارهایی درباره عبید زاکانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب افزود: دوران زندگی عبید زاکانی با تهدیدات سخت‌افزاری و حملات مغولان و ایلخانان همراه بود. امروزه شکل ظاهری تهدیدات نسبت به آن دوره تغییر کرده است و تهدیدها با بهره‌مندی از ابزارهای ارتباطی جدید تأثیرگذارتر و البته برنده‌تر در پی تشدید احساس درد و گسترش آن در جامعه است و از این رو توجه به فرهنگ باید در اولویت باشد و در این راستا استفاده از گنجینه ادبیات فارسی برای مقابله با این تهدیدات از هر سلاحی قوی‌تر عمل می‌کند.

صیدی با بیان این نکته که در آثار روشنفکران، روانشناسان و متفکرین غربی به جمله‌ای برنخورده‌ایم که در آثار ادبی نویسندگان و شعرای ما صریح‌تر، دقیق‌تر و روشن‌تر به آن اشاره نشده باشد، گفت: آثار عبید زاکانی نیز همچون دیگر آثار بزرگان ادبی و فرهنگی کشور در قله‌های افتخار قرار دارد. تا پیش از عبید، طنز ایرانی به این اندازه منسجم و قدرتمند نبوده است. درس‌گفتارهایی که در مرکز فرهنگی شهر کتاب در این خصوص برپاست بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز جامعه ماست تا درس بگیریم و به این حکمت‌ها اشراف پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا، بانک صادرات ایران که امسال شصت و هفتمین سال تاسیس خود را سپری می‌کند، به عنوان یک درخت تنومند سعی کرده همیشه در خدمت جامعه و مردم باشد و از این رو وظیفه اولیه خود می‌داند که به بالنده‌تر شدن فرهنگ یاری رساند تا با پرنور شدن چراغ آن، رفتارهای اقتصادی نیز اصلاح شود. بانک صادرات ایران از این بابت افتخار می‌کند که در خدمت مجموعه شهر کتاب و اهالی فرهنگ و ادب و هنر است.

در ابتدای این نشست، مهدی فیروزان مدیرعامل مرکز فرهنگی شهر کتاب با تقدیر از حمایت بانک صادرات ایران از حوزه فرهنگ و ادب گفت: توسعه تنها راه نجات ایران است و این تنها به معنی رشد ارقام در شاخص‌ها نیست بلکه باید ارتقای کیفیت زندگی انسان‌ها را به همراه داشته باشد و توسعه در حوزه اقتصاد ناگزیر است که توسعه در حوزه فرهنگ را زیرساخت خود بداند و در این راستا اقدام بانک صادرات ایران قابل تقدیر است و سایر نهادهای اقتصادی باید از این نگرش الگو بگیرند.
بنا بر این گزارش علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی موسسه شهرکتاب نیز با ابراز خوشحالی از حمایت بانک صادرات ایران از حوزه فرهنگ و سلسله درس گفتارهای موسسه، در کنار اساتیدی چون جواد مجابی و دکتر تکمیل همایون نشست بررسی آثار عبید زاکانی با عنوان «زمانه و زمینه عبید» را آغاز کردند. این سری از درس گفتارها در خصوص بررسی این طنزپرداز و منتقد اجتماعی بزرگ قرن هشتم هجری به مدت یک سال مورد حمایت بانک صادرات ایران است.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65440/یاری-بانک-صادرات-ایران-بالندگی-فرهنگ