به گزارش بنکر (Banker)، ۱۷ بانک مرکزی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از روز ۲۷ ژانویه (۷ بهمن) با اسکناس های ۵۰۰ یورویی خداحافظی می کنند و دیگر این قطعه را چاپ و وارد بازار نخواهند کرد و در این میان ۲ بانک مرکزی آلمان و اتریش از روز ۲۶ اوریل (۶ اردیبهشت) به چاپ آن پایان خواهند داد.
در پی دستورالعمل سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی، تولید اسکناس های ۵۰۰ یورویی از امسال (۲۰۱۹) متوقف و اسکناس های موجود در بازار نیز بتدریج جمع اوری می شود.
فرارکنندگان مالیاتی، قاچاقچیان اسلحه و مواد مخدر ترجیحاً از این اسکناس برای واریزی های خود در موسسات بانکی استفاده می کنند؛ چرا که با تعداد اندکی از این اسکناس ها می توان به سادگی به مبالغ بالا رسید.
البته اسکناس های ۵۰۰ یورویی موجود در بازارپس از این تاریخ هنوز ارزش قانونی خود را حفظ کرده و می توانند در پرداختی ها استفاده شوند و همزمان نیز بانک ها و صرافی ها و سایر اپراتورهای تجاری می توانند از این اسکناس استفاده کنند.
یورو واحد پول کشورهای اتحادیه اروپا شامل ۱۷ کشور از ۲۷ عضو این اتحادیه می‌ شود و ازاول ژانویه سال ۲۰۰۲ رسماً در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند جایگزین پول رسمی شد و هم اکنون علاوه براین کشورها در استونی، اسلواکی، اسلوونی، قبرس، مالت، رومانی و لتونی نیز در جریان است.
به نوشته ایرنا،ایده واحد پول یکسان اروپا برای نخستین بار از سوی ژاک دلور، وزیر اقتصاد اسبق فرانسه که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵، ریاست کمیسیون اروپا را به عهده داشت، ارائه شد. هدف از این طرح، تقویت هویت اروپا در بازارها و تثبیت قیمت‌ها، رشد اقتصادی و منافع تجاری اعضای آن بود.

منبع خبر: http://banker.ir/news/241902/اسکناس-۵۰۰-یورویی-جمع-آوری-می-شود