به گزارش اخبار بانک، به نظر می‌رسد روند سانسور آمار در بانک مرکزی قرار نیست پایانی داشته باشد و این نهاد همچنان آمارهای اقتصادی که چندان خوشایند مقامات رده بالای دولت است را منتشر نمی‌کند.

بعد از خبر حذف آمار تورم از سایت بانک مرکزی مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند که به دلیل اختلاف آماری میان این نهاد و مرکز آمار فعلا از انتشار آمار تورم خودداری می‌کنند.

این اظهار نظر مسئولان بانک مرکزی با انتقادات زیادی از سوی اقتصاددانان و فعالان اقتصادی رو به رو شد و با توجه به تسلط دولت به آمارهای مرکز آمار این نگرانی به وجود آمد که دولت قرار است جلوی انتشار آمارهای اقتصادی منفی را بگیرد.

اما حالا به نظر می‌رسد ماجرا قرار نیست به همین جا ختم شود و بانک مرکزی بیش از یک سال است که از انتشار یکی دیگر از آمارهای مهم اقتصادی خودداری کرده است.

انتشار جدیدترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بودجه خانوار در سال ۹۶ نشان می‌دهد که بانک مرکزی این بار هم جلوی انتشار آمار ضریب جینی را گرفته تا مدت منتشر نشدن این آمار که میزان نابرابری و شکاف طبقاتی را در جامعه نشان می‌دهد به یک سال و چند ماه برسد.

عدد ضریب جینی در پایان سال ۹۶ به بالاترین رقم خود در ۲۰ سال اخیر رسیده و این مسئله باعث شده است تا در گزارش بودجه خانوار ۹۶، عدد ضریب جینی سانسور شود.

با توجه به این که بانک مرکزی آمار تورم را بعد از رسیدن تورم نقطه به نقطه به ۴۲ درصد متوقف کرده به نظر می‌رسد آمار ضریب جینی هم با افزایش قابل توجهی رو به رو شده و مقامات دولتی اجازه انتشار آن را به مسئولان بانک مرکزی ندادند. باید دید روند سانسور آمارهای منفی در ساختمان میرداماد تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟
منبع:نود اقتصادی

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65434/اعلام-عدد-ضریب-جینی-آمارهای-بانک-مرکزی-حذف