به گزارش بورس نیوز، داریوش اسماعیلی، گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات و معضلات اصلی اقتصاد کشور ما نقدینگی بالا و سرمایه‌های سرگردان است.

به گفته وی بیش از ۱۷۰۰ هزار میلیارد نقدینگی در دست مردم است که اگر این عدد و رقم به هر بخشی وارد شود، مانند سیل و بهمن ویران می‌کند.

فواید سرمایه‌گذاری در بخش معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه، به گرانی سکه، ارز و خودرو در کشور، اشاره و اظهار کرد: خودرو در حال حاضر به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، در صورتی که باید کالایی باشد که همه مردم کشورمان بتوانند از آن استفاده نمایند و در واقع این یکی از بزرگترین معضلات کشور است.

اسماعیلی در ادامه اضافه کرد: خرید سکه به هیچ عنوان سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود اما سرمایه‌گذاری در معادن علاوه‌بر اینکه ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی را ایجاد می‌کند، ارزش افزوده فوق العاده پایداری دارد.

هدایت سرمایه‌های سرگردان به بخش معدن

رئیس نظام مهندسی معدن با اشاره به تمرکز مجلس و برنامه ششم در بخش معدن، اظهار کرد: همه مسئولان باید به این موضوع مهم توجه داشته باشند و تمرکز بایسته و شایسته‌ای بر بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشند تا بتوانیم بخشی از سرمایه‌ها و نقدینگی‌های سرگردان در کشور را به بخش معدن و صنایع معدنی سوق دهیم.

اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: بحث‌های اقتصادی و سرمایه گذاری با شعار و سخنرانی پیش نمی‌رود و باید بستر را بگونه‌ای فراهم نماییم که سرمایه‌گذاران به این سمت تمایل پیدا کنند و برای این کار باید مشوق‌های مختلف و قابل توجهی را برای سرمایه‌گذاران در این حوزه ایجاد کرد.

تمرکززدایی از تصمیم‌گیری‌ها در بخش معدن

رئیس نظام مهندسی معدن در ادامه به مشکلات بخش معدن در حوزه تصمیم‌گیری پرداخت و گفت: یکی از مشکلات اصلی در کشور ما تمرکز در تصمیم گیری‌ها است. به عنوان مثال اگر در این حوزه بخشنامه‌ای تصویب شود که اگر در ۱۰۰ متر مربع درختی وجود داشت نباید آن را قطع کرد، همین موضوع و مصوبه باید در هم جنگل‌های گلستان و هم در بخش کویری کشور اجرا شود. در واقع هر تصمیمی که اتخاذ می‌شود باید کاملا متناسب با استاندارد آن استان اجرا شود و به همین دلیل شورای معادن استان‌ها ایجاد شد.

تشکیل شورای معادن استان‌ها

اسماعیلی در ادامه این دیدار که تعدادی از معاونین و مدیران کل استانداری خراسان رضوی نیز حضور داشتند به تشکیل شورای معادن استان‌ها پرداخت و تصریح کرد: تمام جهت‌گیری‌ها و تصمیمات در بخش معادن باید در شورای معادن انجام شود که متاسفانه در برخی از استان‌ها، صرفا تصمیمات کوچک در این شوراها مطرح می‌شود و مسئولان از داشتن یک نقشه راه معدنی برای استان خود، غافل شده‌اند.

وی به تهیه و تدوین نقشه راه معدن توسط دبیرخانه شورای معادن اشاره کرد و گفت: توقع ما این است که استان‌ها نقشه راه معدن داشته باشند و آن را جدی بگیرند و آن را عملیاتی کرده و حتی از سایر استان‌ها نیز سبقت بگیرند که سرانجام این رویکرد، ارتقا و پیشرفت بخش معدن خواهد بود.

سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت در بخش اکتشاف

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ادامه داد: ۳۰ درصد بند پ ماده ۴۳ در بودجه سال جاری به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال آینده هزار میلیاد تومان دیده شده و این بدین معنا است که ۲۰ درصد منابع داخلی و ۳۰ درصد از منابع زمین شناسی را در بخش اکتشاف وارد کنیم و در واقع امسال بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان توسط دولت در بخش اکتشاف سرمایه گذاری شود.

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به این موضوع، شورای معادن استان‌ها باید با برنامه و جدیت راه خود را ادامه دهند و در واقع تعیین‌کننده خط مشی‌ها در حوزه معدن باشند.

اولویت‌های سازمان نظام مهندسی معدن

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن تنها تشکل مردم نهادی است که قانون مختص به خود و اهداف تعیین شده دارد، به اولویت های این سازمان پرداخت و اظهار کرد: اولویت اول سازمان نظام مهندسی معدن صیانت از مواد معدنی است، زیرا مواد معدنی تجدیدناپذیر است و در اکتشاف نیز چیزی تولید نمی کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه تصریح کرد: در قانون نظام مهندسی معدن آمده است که برای بهره‌برداری از هر معدنی بهره‌بردار یا مالک معدن باید حداقل یک نفر را بعنوان کارشناس در کنار خود داشته باشد که پروانه صلاحیت خود را از سازمان نظام مهندسی معدن گرفته باشد و این موضوع فرصت را برای نظارت ما بر معادن کشور فراهم می‌کند.

ضرورت هوشمندسازی بخش معدن

اسماعیلی با اشاره به اینکه هوشمند سازی مجموعه نظام مهندسی معدن و معادن، اولویت دوم سازمان نظام مهندسی معدن است، تصریح کرد: فساد مالی در دولت‌های مختلف خودنمایی می‌کند که برای حل آن تنها دو راه وجود دارد؛ ابتدا اینکه رسانه‌ها در بیان نظرات خود آزاد باشند و دوم اینکه همه موارد و مسائل بخش معدن، الکترونیکی و آنلاین باشد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در بخش معدن، برخی پروانه‌های بهره‌برداری معادن به نام خانم‌های خانه‌دار ثبت شده که در این حوزه هیچ تخصصی ندارند و این مشکل تنها به دلیل عدم شفافیت شکل گرفته است.

جذب سرمایه‌گذار و بخش خصوصی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به اولویت سوم این سازمان پرداخت و گفت: جذب سرمایه‌گذار در بخش معدن و عجین شدن بخش خصوصی با این حوزه، سومین اولویت سازمان نظام مهندسی معدن محسوب می‌شود و باید زمینه و بستری را فراهم کنیم که بخش خصوصی در این حوزه ورود کند.

استان خراسان یکی از بهترین استان‌ها در بخش معدن

وی  در پایان اظهارات خود با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی یکی از بهترین استان‌ها در بخش نظام مهندسی معدن است، اظهار کرد: ۳۷ هزار نفر عضو نظام مهندسی معدن هستند که ۳۱۳۰ نفر از آن‌ها در استان خراسان رضوی هستند و به سبب ایجاد اشتغال و سودرسانی در بخش‌های دولتی و خصوصی، تفاهم‌نامه‌هایی را با دستگاه‌های مختلف همچون سازمان زمین شناسی، وزارت نیرو، صندوق بیمه معادن و چند دستگاه دیگر داریم که با توجه به این موضوع می‌توانیم در بخش‌های نظارتی و آموزشی وارد شویم و اقدامات مفید و موثری را در حوزه‌های طراحی، نظارتی، پژوهش و آموزشی انجام دهیم.

تاکید سرپرست استانداری خراسان بر سرمایه‌گذاری در بخش معدن

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی معدن، در ادامه این مراسم، سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز به ارائه توضیحاتی در حوزه معدن پرداخت و تاکید کرد: جذب سرمایه‌گذاری در بخش معدن باید توسط سازمان نظام مهندسی معدن صورت گیرد.

قربان میرزایی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در روستاها بدین صورت در قانون مطرح شده است که ۱۵ درصد حقوق دولتی باید در منطقه‌ای هزینه شود که معدن در آن وجود داشته است، اظهار کرد: زمانی که یک فرد روستایی در وضعیت نامساعد قرار دارد و ایجاد معدن در روستای وی سبب بروز ضرر و زیان شده است، قطعا در سرمایه‌گذاری بخش معدن همکاری نمی‌کند، اما در صورتی که احداث معدن بتواند برای روستا و روستاییان آبادانی بهمراه داشته باشد، قطعا از سرمایه‌گذاری و احداث معدن استقبال خواهد کرد.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/185635/ضرورت-هدایت-نقدینگی-و-سرمایه‌های-سرگردان-به-بخش-معدن