به گزارش اخبار بانک، بانک مرکزی اعلام کرد میانگین قیمت مسکن در آذرماه سال جاری ۹ میلیون و .۵۵ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۹۱.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال ۹۷ به ۶.۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶۱.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۱ میلیون و .۸۱ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۴ میلیون و ..۲ ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال ۹۶ به ترتیب ۱۰۵ و ۷۵ درصد افزایش نشان می‌دهند. 

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در آذر ۹۷ حاکی از آن است که از مجموع ۶ هزار و ۸۱۴ واحد مسکونی معامله شده واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۳.۴ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند، سهم مذکور در مقایسه با آذرماه سال گذشته ۵.۴ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است. 

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۹ ماه سال ۹۷ بالغ بر ۹۷ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۵.۶ درصد کاهش داشته است. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۷ میلیون و .۵۴ هزار تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۳.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

تحولات بازار اجاره هم نشان می هد در آذرماه سال ۹۷ شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال ۹۶ به ترتیب ۱۹.۲ و ۱۶.۴ درصد رشد داشته است. 
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/65284/آمار-بانک-مرکزی-رشد-۹۲-درصدی-قیمت-مسکن