به گزارش بورس نیوز، بانک جهانی در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی ایران پیش بینی کرده است رشد اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا و به دلیل افت قیمت نفت در سال ۱۳۹۷ به منفی ۱٫۶ درصد برسد.

بر اساس پیش بینی بانک جهانی، بخش کشاورزی ایران در این سال رشد ۳٫۵ و بخش خدمات رشد ۲٫۹ درصدی را تجربه خواهد کرد اما بخش صنعت با رشد منفی ۷ درصدی مواجه می شود.

مصرف بخش خصوصی در سال جاری ۰٫۶ درصد کاهش می یابد و بخش دولتی نیز با افت ۱٫۷ درصدی مصرف مواجه می شود.

همچنین پیش بینی شده است صادرات ایران در این سال ۱۱٫۹ درصد کاهش یابد و واردات نیز با افت ۲۷٫۱ درصدی مواجه شود.

بانک جهانی نرخ تورم ایران در سال ۱۳۹۷ را ۲۳٫۸ درصد پیش بینی کرده است.

بر اساس این گزارش تراز حساب های جاری ایران در این سال همچنان مثبت خواهد بود و به معادل ۰٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی می رسد. اما تراز مالی دولت منفی ۴٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

این نهاد بین المللی در ادامه گزارش خود با پیش بینی رشد منفی ۳٫۷ درصدی و تورم ۳۱٫۲ درصدی برای اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۸ پیش بینی کرده است صادرات نفت ایران در سال جاری به ۱٫۵ میلیون بشکه در روز و در سال آینده به ۱ میلیون بشکه در روز برسد.

تولید نفت ایران نیز از ۳٫۳ میلیون بشکه در روز در سال جاری به ۲٫۸ میلیون بشکه در روز در سال ۱۳۹۸ خواهد رسید.

بانک جهانی پیش بینی کرده است متوسط قیمت نفت ۶۵ دلار در هر بشکه در سال آینده باشد و تراز حساب های جاری ایران در سال آینده به صفر برسد.

همچنین دیون خارجی ایران در سال جاری ۹٫۳ میلیارد دلار و در سال آینده ۱۰٫۱ میلیارد دلار پیش بینی شده است. در سال گذشته دیون خارجی ایران ۱۰٫۹ میلیارد دلار گزارش شده بود.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/185638/کاهش-۹۳-میلیارد-دلاری-بدهی-خارجی-ایران