به گزارش بورس نیوز، بهای معاملات آتی نفت برنت ۱.۱۸ دلار (۲.۲۶ درصد) افزایش یافت و به ۵۳.۳۴ دلار در هر بشکه رسید. برنت روز پنج شنبه در ۵۲.۱۶ دلار در هر بشکه بسته شده بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱.۰۱ دلار  (۲.۲۶ درصد) افزایش یافت و به ۴۵.۶۲ دلار در هر بشکه رسید. نفت آمریکا روز پنج شنبه با ۱.۱۶ دلار ( ۳.۴۸ درصد) کاهش، در ۴۴.۶۱ دلار در هر بشکه بسته شده بود.

قیمت‌های نفت روز پنج شنبه به پایینترین حد خود در بیش از یک سال گذشته سقوط کردند در حالی که روز قبل بزرگترین افزایش یک روزه در دو سال گذشته را تجربه کرده بودند. هر دو شاخص قیمت حدود ۴۰ درصد از اوجشان در اوایل اکتبر، کاهش نشان می‌دهند.

به گفته آن یی ها، تحلیلگر کالا در شرکت “کی‌ووم سکیوریتیز”، در حال حاضر بازار سهام و بازار نفت منعکس کننده وضعیت یکدیگر هستند. نگرانی‌های پیرامون کندی اقتصاد جهانی روی فعالیت بازارهای سهام تاثیر گذاشته و قیمت‌های نفت از نگرانی‌های مذکور مستثنی نبوده اند.

بازارهای سهام آسیا روز جمعه با دنبال کردن صعود وال استریت، افزایش پیدا کردند.

استفن اینس، مدیر معاملات منطقه آسیا-اقیانوسیه در شرکت OANDA در این باره گفت: قیمت‌های نفت از کندی رشد اقتصادی به همراه انتظارات برای تولید بیشتر آمریکا در سال جدید تحت فشار منفی قرار گرفته‌اند.

طبق گزارش موسسه امریکن پترولیوم، سطح ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر، ۶.۹ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده و به ۴۴۸.۲ میلیون بشکه رسیده است.

آمار رسمی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا بعدازظهر روز جمعه انتشار خواهد یافت.

بر اساس گزارش رویترز، آمریکا به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان ظهور کرده و ۱۱.۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند که بالاتر از تولید عربستان سعودی و روسیه است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در اظهاراتی گفت: حمایتگرایی فزاینده و غیرقابل پیش‌بینی بودن دولت آمریکا، تاثیر بسزایی در نوسان قیمت جهانی نفت طی دو سال گذشته داشته است.

نواک همچنین گفت: روسیه تولید نفت خود را در نیمه اول سال آینده طبق توافق اوپک پلاس، بین ۳ تا ۵ میلیون تن کاهش خواهد داد.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/185644/افزایش-قیمت-نفت-با-وجود-رشد-ذخایر-آمریکا