به گزارش ایسنا به نقل از شین‌هوا، نوسانات اخیر بازار ارز ترکیه از جمله دلایل اصلی افزایش قیمت ها عنوان می شود. شاخص بهای مصرف کننده ترکیه در دوازده ماه منتهی به ماه سپتامبر ۲۴.۵ درصد افزایش یافته است. نرخ تورم فعلی در مقایسه با تورم ۱۷.۹ درصدی ماه اوت امسال و ۱۱.۲ درصدی مدت مشابه سال قبل، رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

نرخ تورم ماهانه ترکیه نیز ۶.۳ درصد عنوان شده است. یکی از نشانه هایی که حاکی از افزایش بیشتر نرخ تورم است افزایش ۴۶.۲ درصدی بهای مصرف کننده در دوازده ماهه منتهی به ماه سپتامبر است. انور ارکان- تحلیل گر مالی در یادداشتی نوشت: به نظر می‌رسد در ماه های پیش رو نیز روند افزایش بهای مصرف کننده ادامه داشته باشد.

امسال لیر ترکیه حدود ۴۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و این مساله برهزینه سوخت و سایر اقلام مهم وارداتی ترکیه تاثیر زیادی گذشاته است.

پرونده بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه، یکی از اصلی‌ترین دلایل مناقشه سیاسی-اقتصادی بین ترکیه و آمریکا عنوان می‌شود که باعث شد لیر ترکیه بخش بزرگی ارزش خود در برابر دلار را از دست بدهد. آمریکا در واکنش به این بازداشت تعرفه کالاهای وارداتی ترکیه را افزایش داد و دو وزیر ترک را تحریم کرد.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/63523/تورم-ترکیه-۲۴-درصد-گذشت