به گزارش بنکر (Banker)، اما پس از سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهوری در نیویورک و حمایت ضمنی کشورهای اروپایی از برجام، مراودات با ایران مسیر قیمت‌ها را تغییر داد. به این ترتیب اگرچه تغییری در پارامترهای اقتصادی و سیاسی مرتبط با افزایش قیمت ارز رخ نداده اما گویا بازار به نتایج حضور روحانی در سازمان ملل واکنش مثبت نشان داده است. قیمت‌ها در روز گذشته بخوبی این موضوع را بیان می‌کند. البته زمان بازگشایی بازار کاهش قیمت‌ها بیشتر از زمان تنظیم این گزارش بود اما در تمام شاخص‌ها شاهد کاهش قابل ملاحظه نسبت به ۴ مهرماه هستیم. ۴ مهر رکورد قیمتی بی‌سابقه‌ای در تمام شاخص‌ها به ثبت رسید.

بازگشت نرخ دلار به دامنه ۱۷ هزار تومان
قیمت هر دلار امریکا در روز گذشته و در زمان تنظیم این گزارش ۱۷ هزار و ۵۳۰ تومان بود. در حالی که در تاریخ چهارم مهرماه این شاخص به ۱۸ هزار و ۶۶۸ تومان رسیده بود.
در این بازه زمانی یورو نیز یک هزار و ۶۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. به این ترتیب که قیمت هر یورو از ۲۱ هزار و ۹۲۷ تومان در ۴ مهر به ۲۰ هزار و ۳۸۱تومان در روز گذشته رسید.
پوند نیز از ۲۴ هزار و ۵۹۶ تومان به ۲۲ هزار و ۸۸۹ تومان کاهش یافت؛ یعنی یک هزار و ۷۰۰تومان کاهش.
البته ناگفته نماند که قیمت ارزهای ذکر شده نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی قابل توجه داشته است که بخش اعظم این رشد ناشی از هیجانات غالب بر بازار است.

کاهش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز در روز چهارم مهر به ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسیده بود. اما روز گذشته با بازگشایی بازارها و کاهش نسبی قیمت دلار، هر قطعه ۵ میلیون و ۱۶۲هزار تومان فروخته شد. یعنی کاهش نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان. اگرچه قیمت سکه بهار آزادی در بازار خرده فروشی هنوز نزدیک به ۴ برابر قیمت در مدت مشابه سال قبل است اما این موضوع نشان دهنده کاهش اندک التهاب هیجانی بازار در روزهای اخیر بود.
در این باره محمد کشتی‌آرای رئیس کمیسیون تخصصی طلاوجواهر با بیان اینکه از صبح پنجشنبه افزایش قیمت طلا و سکه در بازار فروکش کرد و هیجان کاذب قیمت‌ها متوقف شد، می‌گوید: «در مجموع هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، هفته خاص در بازار و اقتصاد کشور بود و با افزایش شدید قیمت ارز رکوردهای جدیدی در بازار سکه و طلا به ثبت رسید.»
در همین حال قیمت هر قطعه نیم سکه تک فروشی از تاریخ ۴ مهر تاکنون ۱۲۰هزار تومان کاهش داشته و از ۲ میلیون و ۷۷۳ هزار تومان به ۲ میلیون و ۶۵۳هزار تومان در زمان تنظیم این گزارش رسید.
همچنین قیمت هر قطعه ربع سکه تک فروشی از یک میلیون و ۴۵۲ هزار تومان در روز ۴ مهرماه به یک میلیون و ۴۶۲هزار تومان در ۷ مهرماه رسید که نشان دهنده کاهشی ۱۰هزار تومانی است.
به نوشته ایران،گفتنی است قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از ۵۴۹ هزار تومان به ۵۰۱هزار و ۴۴۰ تومان رسید.
روند قیمت ارز، طلا و سکه در این هفته قابل پیش‌بینی نیست اما کشتی‌آرای معتقد است: «به‌نظر می‌رسد که تا اواسط هفته جاری قیمت‌ها با ثبات همراه باشد.»

منبع خبر: http://banker.ir/news/234354/نوسان-قیمت‌ها-در-بازار-ارز-و-طلا-ادامه-دارد