شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۷ مهرماه ۹۷ با افزایش ۶۷۷۰ واحدی به رقم ۱۸۷ هزار و ۴۰۶ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۱۶۳ واحدی عدد ۳۲ هزار و ۶۱۸  واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۷۱۷۷ واحدی به رقم  ۱۹۹ هزار و ۶۵۰ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۵۹۵ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۸۶۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۵۳۶۶ واحدی عدد  ۳۷۴ هزار و ۱۸۷ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۷۹ واحدی بر روی رقم ۲ هزار و ۱۵۰ واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۵۸۱ واحد ، تاپیکو با ۵۰۲ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۴۳۹ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های ارتباطات سیار ایران با ۹۶ واحد،ملی صنایع مس ایران با ۳۴ واحد و گروه صنعتی پاکشو با ۲۳ واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزارو ۴۳۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۷۰۱ میلیون  سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۵۲ هزار و ۸۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، بیش از ۳۷ میلیون سهم ایران‌ترانسفو به ارزش بیش از ۳۲٫۵ میلیارد تومان، با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم مواجه بود.

همچنین ۱۴ میلیون سهم سرمایه‌گذاری گروه توسعه  ملی به ارزش کمتر از ۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده جابه‌جا شد. در پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس اما ۷ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۱٫۵ میلیارد تومان معاملات انتقالی را تجربه کرد.

بر اساس این گزارش امروز بورس تهران در حالی میزبان صاحبان نقدینگی جدید در بازار سهام بود که در میانه معاملات امروز با وجود واگذاری صف خریدهای ناپایدار در سهم‌های پیشرو اما به دلیل قدرت بالای پول دوباره با خریدهای پرحجم و حتی شکل‌گیری دوباره صف خریدهای پایدار در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه شد.

در این روز بیشتری حجم معاملات سهام در گروه بانک‌ها،‌خودرویی‌ها، فلزات اساسی، پالایشی‌ها و گروه تجهیزات و پیمانکاری‌ها رقم خورد که سهم عمده‌ای در معاملات پرحجم امروز بازی کردند.

این در حالی است که شرکت‌های پتروشیمی نیز در روندی متعادل همچنان میزبان خریداران سهام شده و تک‌سهم‌های کوچک بازار به ویژه بازار دومی‌ها نیز دوباره در کانون توجه بورس‌بازها قرار گرفته‌اند.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/63394/رشد-شاخص-بورس-اولین-روز-کاری-هفته