علیرضا قدرتی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی تاثیر تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر بازار سرمایه ایران، گفت: تحریم‌ها دو اثر در اقتصاد ما دارد؛ یک اثر روانی و یک اثر واقعی. متاسفانه در سال‌های اخیر اثر روانی بر اثر واقعی غالب بوده است و معمولا بحث‌های روانی اثراتی بر وضعیت اقتصاد گذاشته، در حالی که در واقعیت ممکن است آن اتفاق‌هایی که ما فکر می‌کنیم، رخ ندهد.

وی ادامه داد: جدا از اثرات روانی باید به اثرات واقعی پرداخت؛ می‌دانیم که در کشور ما درآمدهای ارزی، حاصل از فروش نفت است و کاهش فروش نفت بر درآمد کشور تاثیر نامطلوب  خواهد گذاشت اما فکر می‌کنم می‌توانیم در برخی از حوزه‌ها بحران‌ها را به نفع خود به فرصت تبدیل کنیم هرچند در برخی از حوزه‌های دیگر این کار ممکن نیست.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در حال حاضر بورس به دنبال صنایعی است که از تحریم‌ها کمترین آسیب را ببیند. از طرفی باید بدانیم جامعه جهانی خیلی بزرگ است و شاید بشود تحریم‌های یک سویه آمریکا را به نحوی دور زد.

قدرتی افزود: بازار خیلی از شرکت‌ها در ایران در منطقه (خاورمیانه) است، در نتیجه آن شرکت‌ها می‌توانند با مشتریانشان تعامل‌هایی داشته باشند و برای فروش محصولاتشان قراردادی بسته و با تخفیف‌های مناسبی محصولاتشان را به فروش برسانند.

وی با بیان این که برای صدور محصولات در حوزه معدنی و فلزی مشکلی نخواهیم داشت، گفت: در سال‌های اخیر کم‌ترین آسیب به صادرات در حوزه‌ی معدنی و فلزی وارد شد، درنتیجه در ادامه هم با صادرات در این حوزه مشکلی نخواهیم داشت. اما در هر صورت با تحریم‌های یک جانبه آمریکا، در بازار سرمایه اثراتی خواهد داشت. اگر  بتوانیم اثرات روانی ناشی از تحریم‌ها را پشت سر بگذاریم، می‌توانیم برای اثرات واقعی تحریم‌ها تدابیری بیندیشیم.

او در پاسخ به این که آیا با اعمال تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت و محصولات نفتی، شرکت‌های صادرات‌محور در بورس با کاهش قیمت سهام مواجه خواهند شد، گفت: یک واقعیت غیر قابل کتمان این است که در چند ماه گذشته یکی از عوامل رشد بازار سرمایه افزایش قیمت دلار بوده است. درنتیجه نوسانات و جهش‌های دلاری بر فروش شرکت‌ها و ارزش ذاتی آن‌ها تاثیر گذاشته است. اما از طرفی فکر می‌کنم، هنوز اثرات واقعی دلار به طور کامل در شرکت‌ها اعمال نشده است و هنوز شرکت‌ها با دلار ۱۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه، تاکید کرد:‌ با توجه به افزایش نرخ دلار  هنوز آن اتفاقی که ما از وضعیت بازار سهام انتظار داشتیم، به طور کامل رخ نداده چراکه بازار برای آبان ماه به بعد ریسکی را در نظر گرفته و سرمایه‌گذاران با توجه به آن ریسک اقدام به خرید می‌کنند. از طرفی قیمت دلاری که هر روز در سایت‌ها و خبرها اعلام می‌شود، واقعی نیست چراکه ساز و کار قیمت‌گذاری باید بر اساس عرضه و تقاضای آزاد باشد. اما در عمل می‌بینیم که عرضه‌ زیادی وجود ندارد. یعنی عرضه‌ دلار کاغذی خیلی محدود است، درنتیجه قیمت‌ها با توجه به عرضه‌های خیلی پایین کشف می‌شود.

قدرتی تاکید کرد: اگر مبادلاتمان بر اساس عرضه و تقاضای واقعی باشد و در حجم‌های بالا مبادلات انجام شود، قطعا دلار این قیمت نخواهد بود و کاهش پیدا خواهد کرد. اگر صادرکنندگان به‌طور واقعی و جدی دلار خود را در سامانه نیما عرضه کنند و واردکنندگان به مقدار مورد نیازشان تقاضا دهند، قیمت ارز کاهش شدیدی خواهد داشت. اما در حال حاضر به دلیل نبود ساز و کار مناسب برای قیمت‌گذاری ارز، قیمت‌های غیرواقعی ایجاد می‌شود.
وی در پاسخ به این که وضعیت بازار را تا پایان سال ۱۳۹۷(در شش ماهه دوم سال) چطور می‌بینید، گفت: از دید من شش ماهه دوم سال با شش ماهه اول خیلی متفاوت خواهد بود. در شش ماه اول کلیات بازار سرمایه بدون در نظر گرفتن واقعیت اقتصادی شرکت‌ها رشد کرد. اما در شش ماهه دوم سال قطعا صنایع و شرکت‌هایی رشد خواهند کرد که به‌معنای واقعی شرکت‌های سودآوری باشد.
قدرتی افزود: در حال حاضر برخی از شرکت‌ها که وضعیت خوبی هم ندارند، به دلیل رشد همه جانبه بازار رشد کرده‌اند ولی در شش ماهه دوم صنایعی که سوددهی واقعی داشته باشند، رشد خواهند کرد. من به سهامداران و فعالان بازار توصیه می‌کنم درشش ماهه دوم با دقت و با کارشناسی بیش‌تری خرید و فروش کنند.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/63367/شش-ماه-دوم-سال-فعالان-بورس-متفاوت-خواهد