به گزارش بورس نیوز، روز چهارشنبه یک آزمایش شبیه‌سازی توسط بانک مرکزی اروپا نشان داد که ایالات‌متحده در صورت آغاز جنگ تجاری با سایر کشورها، چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد، درحالی‌که چین بعد از تلافی اقدامات آمریکا، اوضاع بهتری پیدا خواهد کرد.

در ماه مارچ با آغاز جنگ تجاری توسط دولت آمریکا، رییس‌جمهور ترامپ گفت که جنگ‌های تجاری خوب هستند و بردن آنها ساده است.

در مطالعه بانک مرکزی اروپا تعرفه‌ای ۱۰ درصدی بر تمام واردات به آمریکا اعمال شد و معادل این میزان هم به صورت تلافی‌جویانه از سوی کشورهای دیگر وضع شدند. این مدل نشان داد که ایالات‌متحده متحمل افت میزان تجارت و آسیب به اعتماد مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران خواهد شد.

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، موقعیت صادرات ایالات‌متحده به طور جدی مختل خواهد شد. همچنین در این مدل آمریکا سرمایه‌گذاری کمتری می‌کند و کارگران کمتری را استخدام خواهد کرد که این تاثیر منفی قبلی را تشدید می‌کند.

بانک مرکزی اروپا پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی آمریکا بیش از ۲ درصد افت خواهد کرد. در حال حاضر صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که اقتصاد آمریکا امسال ۲.۹ درصد و در سال آینده ۲.۷ درصد رشد خواهد داشت.

اما در مقابل چین با بیشتر صادر کردن کالاهای خود به کشورهای سومی که کالاهای آمریکایی در آنها با تعرفه روبرو شده‌اند، سود بیشتری کسب خواهد کرد. هرچند این سود موقتی خواهد بود و بعدا با افت اعتماد سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان نسبت به شرایط بازار، خنثی خواهد شد.

بر اساس گزارش مهر، مدل بانک مرکزی اروپا، کاملا تئوری است و شرایط واقعی را کاملا در بر نمی‌گیرد.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/180516/بانک-مرکزی-اروپا-آمریکا-از-جنگ-تجاری-ضرر-و-چین-سود-می‌کند