به گزارش بنکر (Banker)،با این حال روز گذشته، بازار ارز به نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد واکنش نشان داد و در چهارمین روز پاییز دلار با نرخ ۱۸ هزار و ۵۵۰ تومان و یورو نیز با نرخ ۲۱ هزار و ۷۷۰ هزار تومان معامله شد. از طرف دیگر، نوسان نرخ ارز، قیمت طلا و سکه را نیز صعودی کرد و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح امامی به پنج میلیون تومان رسید. همچنین بازار سرمایه نیز مانند روزهای گذشته در آخرین روز معاملات بورس تهران در این هفته، شاهد رشد بی وقفه قیمت‌ها بود که در همین رابطه، معاون نظارت بر ابزارها و نهادهای مالی معتقد است افزایش قیمت دلار و حذف سقف رقابت محصولات فولادی و پتروشیمی در جذب نقدینگی در بورس تاثیر داشته است. برخی از کارشناسان معتقدند در حالت عادی نرخ دلار نهایتا ۸ یا ۹ هزار تومان و یورو ۱۰ هزار تومان ارزش دارد و افزایش قیمت‌ها متاثر از مسائل سیاسی است. آنها البته راه برون‌رفت از وضعیت ارزی فعلی را «ایجاد بازارهای موازی» و «کنترل بازارهای بی‌هویت و غیرقانونی» می‌دانند.
دیروز روز پرالتهاب دیگری در بازار ارز و سکه رقم خورد. در چهارمین روز پاییز دلار در بازار تا لحظه نوشتن این گزارش، با نرخ ۱۸ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد. به گزارش خبرآنلاین، در ظهر روز چهارشنبه دلار با افزایش زیادی، ۱۸هزار و ۵۵۰ تومان قیمت‌گذاری شد. قیمت هر یورو نیز به ۲۱هزار و ۷۷۰ تومان رسید. هر پوند انگلیس نیز در بازار ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد. سایر ارزها نظیر درهم امارات،‌ لیتر ترکیه، یوآن چین، دلار استرالیا،‌ روپیه هند و… نیز شاهد افزایش قیمت بودند. همچنین، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح امامی به ۵میلیون و ۱۶۰هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی هم ۴میلیون و ۵۶۰هزار تومان در بازار قیمت‌گذاری شد. هر قطعه سکه نیم بهار آزادی به دو میلیون و ۵۵۳هزار تومان رسید و ربع سکه یک میلیون و ۴۰۲ تومان نرخ‌گذاری شد.

دلایل افزایش قیمت در بازار
به نوشته آرمان امروز،کارشناسان می‌گویند قیمت دلار در شرایط عادی اقتصادی، چیزی در حدود ۸ تا ۹ هزار تومان است و علت افزایش قیمت به مسائل سیاسی باز می‌گردد. از طرفی، بازار سکه و طلا نیز تحت تاثیر این افزایش نرخ در بازار ارز، طی روزهای اخیر در روند صعودی قرار گرفته‌اند. محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون طلا و جواهر اتاق اصناف درمورد دلایل افزایش قیمت طلا و سکه به تسنیم، اظهار داشت: معمولا فعل‌و‌انفعالات اقتصادی متاثر از مسائل سیاسی است؛ به همین دلیل بگومگوهای سیاسی تاثیر خود را در بازار اقتصادی می‌گذارد و بازارهای مالی داخلی و خارجی نیز به این صحبت‌ها واکنش نشان می‌دهند. او افزود: معمولاً بازار قیمت‌ها را از ساعت ۱۲ به بعد هر روز مشخص می‌کند ولی روز گذشته اتفاقی که افتاد موجب شد تا قبل از ساعت ۱۱ ظهر قیمت‌ها بیرون بیاید. این فعال در بازار طلا و ارز با اعلام اینکه تقاضای شدیدی برای خرید دلار و سکه و طلا به بازار وارد شد، گفت: همین افزایش تقاضا قیمت ارز و قیمت طلا و قیمت سکه را افزایش داد. این عضو کمیسیون تخصصی طلا و جواهر تاکید کرد که برای اولین بار رکوردهای جدید قیمتی را در بازار طلا و ارز داشتیم که قبلا حتی تصورش را هم نمی‌کردیم. کشتی‌آرای تصریح کرد: درمورد طلای آب شده و طلای خام طی روزهای اخیر فشار تقاضا زیاد و روی سکه کم شده است. همچنین ساسان شاه‌ویسی، کارشناس اقتصادی با اشاره به عملکرد برخی صادرکنندگان در التهابات ارزی، گفت: در حال حاضر شاهد برخی نابسامانی‌ها در وضعیت ارزی کشور هستیم که در این وضعیت ذی‌نفعان ارزی یعنی «صادرکنندگان غیرنفتی» به دلیل عدم عرضه کامل ارز در سامانه نیما و «برخی شهروندان» که ارز را به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی می‌کنند و موجب هجوم تقاضا به بازار می‌شوند هر یک به نوعی در التهابات ارزی تاثیرگذار هستند. او راهکار برون‌رفت از وضعیت ارزی کشور را «ایجاد بازارهای موازی» و «کنترل بازارهای بی هویت و غیرقانونی» دانست.

رشد بی‌وقفه قیمت‌ها در بورس
بورس تهران در آخرین روز کاری این هفته خود شاهد رشد بی‌وقفه قیمت‌ها در گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی بود. روز چهارشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۶۱۷ واحد نسبت به روز سه‌شنبه رشد کرد و تا رقم ۱۸۰ هزار و ۶۳۵ بالا رفت. در عین حال شاخص کل هم‌وزن با ۱۰۳۶ واحد رشد رقم ۳۱ هزار و ۴۵۴ هزار را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نیز ۶۱۵۰ واحد رشد کرد و به رقم ۱۹۲ هزار و ۴۷۳ رسید. شاخص بازار اول و دوم ۴۴۷۳ و ۱۱ هزار و ۷۹۰ واحد رشد کردند. در همین زمینه، معاون نظارت بر ابزارها و نهادهای مالی به ایسنا، گفت: افزایش قیمت دلار و حذف سقف رقابت محصولات فولادی و پتروشیمی در جذب نقدینگی در بورس تاثیر داشته است. سعید فلاح‌پور اظهارکرد: بورس طی ماه‌های اخیر توانسته نقدینگی بیشتری را جمع کند و طی این مدت جذب نقدینگی با روند معنی‌داری رخ داده است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/234264/روز-پرالتهاب-در-بازار-ارز-و-سکه