به گزارش اخبار بانک، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه‌شنبه سوم مهرماه ۹۷ با افزایش ۵۹۹۳ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۶۱۸ واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۰۷۰ واحدی عدد ۳۰ هزار و ۴۱۷  واحد را به نمایش گذاشت.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۵۴۷ واحدی به رقم  ۱۸۶ هزار و ۳۶۷ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۴۷۹ واحدی به رقم ۱۲۸ هزار و ۷۹۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۱۶۲۷ واحدی عدد  ۳۴۷ هزار و ۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با ۵۰۵ واحد، فولاد مبارکه با ۴۷۱ واحد و معدنی صنعتی گل‌گهر با ۳۰۹ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سیمان بهبهان با ۰٫۹ واحد؛ معدنی دماوند ۰٫۷۴ واحد و کارتن ایران با ۰٫۴۸ واحد بیتشرین تاثیر منفی را در محاسبه نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱ هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۴ میلیارد و ۹۴۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۷۳ هزار و ۶۵۳ نوبت داد و ستد بود.

 امروز بازار سهام در حالی همچنان شاهد معاملات پرحجم در نمادهای پیشرو به ویژه در گروه‌های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها، هلدینگ‌های پتروشیمی و گروه فلزات اساسی در کنار تجهیزاتی‌ها و شرکت‌های پیمانکاری بود که انتشار خبرهای خوب برای بازار سهام دوباره میل به جمع‌آوری سهام را در بازاری که شاهد رونمایی از دلار ۱۶ هزار تومانی در بازار آزاد ارز است را افزایش داد. 

نشست گروه ۴ کشور غربی عضو شورای امنیت به علاوه آلمان با ایران در نیویورک و اعلام موافقت ضمنی برای پای‌بندی به چارچوب‌های برجام در حالی در ساعات گذشته اغلب اذهان عمومی را به خود جلب کرده که منابع خبری در وزارت نفت عدم تغییر نرخ خوراک بر مبنای دلار ۳۸۰۰ تومانی را برای مجتمع‌های پتروشیمی تا این لحظه تأیید کردند. 

این در حالی است که موضوع فروش محصولات پتروشیمی به صنایع پایین‌دست بر اساس نرخ ارز بازار آزاد بخش عمده‌ای از واحدهای کوچک و متوسط را با تهدید بیکاری و تعطیلی موقت تولید مواجه کرده است.

به نظر می‌رسد بازار سهام در شرایطی که اقتصاد ایران با به صدا در آمدن زنگ‌های رکود بزرگ مواجه شده تلاش می‌کند تا یک بار دیگر آخرین بازدهی‌های خود را از محل تسعیر نرخ ارز و تغییر برخی سرفصل‌های حسابداری در صورت‌های مالی شرکت‌ها را پیش‌خور کرده و برای روزهای بی‌رونقی در جیب خود بگذارد.

بازاری که به یقین اغلب کارشناسان نماگر وضعیت عادی اقتصاد کشور نیست و با یک فاز تأخیر آثار رکود و افزایش هزینه‌های ثابت و متغیر شرکت‌ها نشان خواهد داد. 
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/63308/کولاک-بورس-تهران