به گزارش اخبار بانک به نقل از ایسنا، امروز در ادامه رشد فزاینده قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۳۲۰۹ واحد رشد کرد و برای اولین بار در تاریخ بورس تراز ۱۶۰ هزار واحدی را پشت سر گذاشت.

شاخص کل هموزن نیز در طی معاملات امروز ۸۲۶ واحد افزایش یافت و تا رقم ۲۷ هزار و ۹۳۰ واحدی بالا رفت. همچنین شاخص آزاد و شناور  ۳۵۶۰ واحد افزایش یافت و رقم ۱۷۱ هزار و ۶۲۱ واحدی را تجربه کرد. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم به ترتیب ۲۳۴۱ و ۶۹۰۳ واحد رشد کردند.
ملی صنایع مس ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران و پالایش نفت بندرعباس سه نمادی بودند که هر یک به ترتیب ۲۱۲، ۱۹۷ و ۱۹۱ واحد تاثیر مثبت در نوسانات شاخص‌های بازار سهام داشتند، اما در سوی مقابل بانک ملت، پتروشیمی جم و بانک تجارت به ترتیب با ۶۸، ۴۷ و ۲۹ واحد تاثیر کاهنده سعی کردند نگذارند شاخص‌های بازار بیش از این رشد کند.

از ابتدای سال ۱۳۹۷ با  رشد قیمت دلار، قیمت سهم‌های شرکت‌های صادرات محور در بازار سرمایه ایران با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده چرا که محصولات این شرکت‌ها صادر می‌شوند و ارز را به داخل کشور وارد می‌کنند. این موضوع باعث شده این شرکت‌ها در صورت‌های مالی خود سود شناسایی کنند. البته فعالان بازار سهام در این روزها منتظر افشای صورت‌های مالی ماهانه و ۶ ماهه شرکت‌های بورسی هستند و این موضوع در جو کلی بازار تاثیرگذار بوده است.

امروز بسیاری از نمادهای گروه فلزات اساسی توانستند تا نزدیک سقف ۵ درصدی رشد قیمت داشته باشند و برخی از نمادهای این گروه همچون کالسیمین با صف خرید همراه شد. در این نماد ۸۸ درصد از خریدها مربوط به افراد حقیقی و مابقی مربوط به حقوقی‌ها بود. این در حالی است که بیش از ۶۲ درصد از عرضه‌ها حقوقی‌ها بر عهده داشتند.

در سهم‌های خودرویی نیز امروز شاهد رشد شدید قیمت بودیم به طوری که در سهم‌هایی که نوسان قیمت‌شان باز بود، شاهد رشد قیمت تا حتی ۱۰ درصد هم بودیم. در این گروه نیز در نمادهایی همچون پارس خودرو و زامیاد شاهد صف میلیونی خرید بود.

در گروه کانه‌های فلزی نیز امروز روند افزایشی قیمت‌ سهم‌ها ملموس بود هرچند که این افزایش قیمت به پای خودرویی‌ها نمی‌رسید. در طرف مقابل فرآورده‌های نفتی نیز با رشد یکدست قیمت‌ها مواجه شده‌اند و بسیاری از نمادهای آن‌ها توانستند تا سقف نزدیک ۵ درصد رشد کنند.
در گروه محصولات شیمیایی نیز هرچند که تعداد معدودی از سهم‌ها با کاهش قیمت مواجه شدند، اما در مجموع قیمت سهم‌های این گروه با افزایش همراه بود.

وضعیت ناپایدار بازار سهام و شرایط حال حاضر اقتصاد، ریسک‌های سیستماتیک بازار را به شدت افزایش داده و این باعث شده نوسان‌گیران بازار سهام بازیگران اصلی این بازار باشند و کسی با دید بلندمدت به سرمایه‌گذاری در بورس تهران نگاه نکند.

حجم معاملات امروز به رقم ۴.۲ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید و تعداد معاملات ۲۲۱ هزار نوبت را رد کرد. امروز آیفکس ۲۰.۴ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸۷۸ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۴۶۷ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به بیش از یک میلیارد سهم و اوراق مالی دست یافت.
 

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/63210/حجم-معاملات-بورس-عدد-۴-میلیارد-رد