چراغ پتروشیمی‌ها سبز شد/

وی ادامه داد: با اتخاذ تصمیم‌های اشتباه، سودی شرکت‌های پتروشیمی در جیب دلالان بازار سرازیر شد و درحالی‌که نرخ محصولات در بازار کاملا مشخص بوده اما این محصولات به واسطه سودجویان سر از بازارآزاد در می‌آورد و مصرف‌کننده واقعی مجبور به خرید با نرخ خارج از بورس می‌شد.

مرادی اضافه کرد: بر همین اساس، از زمان عرضه محصولات در بورس‌کالا تا تحویل به دست مصرف‌کننده بازار شاهد یک فاصله و نوسان شدید قیمتی بود؛ دلا حاضر در بورس پس از خرید محصولات پتروشیمی، این کالا را به اصطلاح خُرد و سپس به مصرف‌کننده واقعی تحویل می‌داد تا منفعت، سود و حق دلالی آنها بر کالاها لحاظ شود اما این منفعت باید به‌جای سیستم دلالی، به شرکت‌های پتروشیمی ختم شود.

کارشناس بازار سرمایه درباره تأثیر آزادسازی قیمت بر ورود نقدینگی به بورس نیز گفت: این‌یک بازی برد- برد بوده و افرادی که در بازار به دنبال خرید سکه و دلار هستند به سمت بازارسرمایه که بازاری نظام‌مند و قانون‌مدار است، حرکت خواهند کرد؛ به موازات افزایش منفعت شرکت‌های تولیدی در بورس، پتانسیل آنها برای عرضه محصولات در بازارسرمایه نیز رشد پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل کارگزاری توسعه سعادت‌کیان، افزود: ضرورت مشارکت تمام فعالان در بازار امری حیاتی بوده اما باید تعیین نرخ را به‌نظام عرضه و تقاضا و بازار سپرده شود.

منبع خبر: http://www.boursenews.ir/fa/news/179838/ساز-پتروشیمی‌ها-کوک-شد-گام-تولیدکنندگان-در-مسیر-سبز-عرضه-پترویی‌ها