به گزارش بنکر (Banker)، بعد از اعمال سیاست دوم ارزی و تعمیق بازار ثانویه، بسیاری از ناظران به دنبال وعده های مطرح شده انتظار کاهش قیمت ارز در بازار سوم یا بازار آزاد را داشتند این درحالی است که با وجود افزایش عرضه در بازار ثانویه قیمت در بازار آزاد افزایش یافته است. در حال حاضر با دستور العمل جدید بانک مرکزی در خصوص تامین اسکناس مورد نیاز مسافران و دانشجویان تا حدودی قیمت ارز در بازار آزاد کاهش یافت.
این در حالی است که روز گذشته خبری در خصوص مکاتبه رئیس کل بانک مرکزی با وزیر کشور در خصوص تسهیل ورود ارزهای خارجی توسط بانکها، صرافان و اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر شد.
با انتشار این خبر قیمت ارز مجددا در بازار ازاد روند کاهش خود را ادامه داد. از سوی دیگر پیگیریهای انجام شده در گمرکات هوایی کشور نشان میدهد از یک ماه پیش بر اساس مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی و ابلاغیه گمرک ایران، ورود ارز به کشور به صورت قابل توجهی تسهیل شده است.
بر این مبنا در ماههای اردیبهشت و خرداد بر اساس سیاست اول ارزی، برای ورود ارز به کشور علاوه بر ثبت اظهارنامه در سامانه گمرکی بایستی ارز ورودی برای کنترل و بررسی نزد شعبه ارزی فرودگاه نگه داری می‌شد و بعد از استعلام ارز به مسافر تحویل داده میشد. این در حالی است که از یک ماه قبل ورود ارز به کشور تسهیل شده و مانند سابق بحث کنترلهای مربوطه انجام نمی‌شود.
یک مقام گمرکی در گفتگو باخبرنگار اقتصادی تسنیم، در این خصوص می‌گوید، بعد از ابلاغیه جدید ورود ارز به صورت اسکناس سرعت گرفته و روزانه مسافران تا ۲۰۰ هزار دلار ارز به کشور وارد می کنند.
هرچند این مقام مسئول عدد میانگین مشخصی برای ورود ارز مسافری و غیر مسافری از طریق فرودگاهها و مرزهای هوایی مطرح نکرد، اما تاکید کرد که اخیرا بانکها نیز به ورود اسکناس در حجمهای بالا اقدام کرده اند.
به نوشته باشگاه خبرنگاران ،وی افزود، با توجه به آمارهای موجود میزان ورود اسکناس توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و نمایندگان بانکها سرعت قابل ملاحظه ای گرفته است.

منبع خبر: http://banker.ir/news/232741/بانکها-هم-اسکناس-دلار-وارد-می‌کنند