امروز (یکشنبه) شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۶۰۵ واحد رشد کرد و به رقم ۱۴۲ هزار و ۲۳۴ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۶۳۸ واحد رشد تا رقم ۲۳ هزار و ۴۳۶ بالا رفت.

شاخص آزاد شناور نیز ۲۷۲۰ واحد رشد کرد و تا رقم ۱۵۱ هزار و ۹۵۲ واحدی بالا رفت. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۱۸۹۴ و ۵۳۰۸ واحد رشد کردند.

پالایش نفت بندرعباس، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و پتروشیمی پارس هر یک به ترتیب ۱۷۱، ۱۶۷ و ۱۵۱ واحد تاثیر مثبت در افزایش شاخص‌های بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل فولاد خوزستان، شرکت ارتباطات سیار ایران و آهنگری تراکتورسازی ایران هر یک به ترتیب ۳۷، ۲۷ و ۱۰ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌ها داشتند.

امروز در گروه فرآورده‌های نفتی کک و سوخت هسته‌ای شاهد افزایش قیمت سهم‌ها به صورت یکدست بودیم. همچنین در برخی از گروه‌های شاخص ساز صف خرید سهامداران را شاهد بودیم. نمادهایی همچون پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت لاوان و سرمایه‌گذاری صنعت نفت در این گروه بیش از چهار درصد رشد کردند.

همچنین در گروه محصولات شیمیایی شاهد رشد یک دست رشد سهم‌ها بودیم. در این گروه ۳۴۰ میلیون سهم به ارزش ۱۹۶ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفته بود. در گروه فلزات اساسی نیز اکثر سهم‌ها با رشد قیمت مواجه شدند. فلزات اساسی امروز شاهد معامله ۲۵۰ میلیون سهم و اوراق مالی به ارزش بیش از ۱۰۴ میلیارد تومان بودند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۸۴۳ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از سه و نیم میلیارد سهم و اوراق مالی بود. شاخص کل فرابورس نیز امروز با ۲۷ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۱۶۴۲ رسید. ارزش معاملات این بازار رقم ۴۳۱ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات آن به ۸۱۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

در معاملات بازار سهام علت افزایش قیمت‌ها در طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته افزایش قیمت دلار در بازار است چرا که بسیاری از شرکت‌ها در بورس صادرات محور هستند و با افزایش قیمت دلار سود شناسایی می‌کنند.

منبع خبر: http://www.akhbarbank.com/news/62943/بورس-تهران-روی-پله-صعود-قرار-گرفت