به گزارش بنکر (Banker)،محمد حسین برخوردار  در خصوص بی توجه بودن دولت نسبت به نوسانات نرخ ارز اظهار داشت: آنهایی که مدعی هستند که دولت باید نرخ ارز را به بازار آزاد واگذار کرده و از مداخله در بازار ارز خودداری کند، باید بدانند که این تفکر برای همه کشورها نمی تواند راهگشا باشد، بلکه موفقیت این روش، به شکل و ترکیب اقتصاد باز می گردد.
وی ادامه داد: پیش فرض اینکه دولت، تنظیم نرخ ارز را به مکانیزم بازار آزاد بسپارد و نسبت به نوسانات نرخ ارز واکنش قاطع نشان ندهد و اجازه دهد که بازار، خودش به نقطه تعادل برسد، این است که اولا کارخانه ها و صنایع، صادرات محور باشند و ثانیا اینکه صنعت توریسم و گردشگری در کشور رونق داشته و ارز آور باشد. این درحالی است که هیچ کدام از دو گزینه در کشور ما برقرار نیست.
این فعال اقتصادی افزود: واقعیت اقتصاد کشور ما این است که تولیدات صنعتی در ایران با رویکرد صادرات محور تولید نمی شوند، بلکه نگاه تولیدکنندگان ایرانی صرفا به بازار داخل کشور است و بخش کوچکی از تولیدکنندگان، بازارهای صادراتی را به عنوان نقطه هدف خود قلمداد می کنند و بر این اساس نوسانات نرخ ارز، آن ها را زمین گیر خواهد کرد.
وی تصریح کرد: ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که صادرات غیر نفتی در کشور ما، شدیدا وابسته به واردات مواد اولیه است و از این طریق، نوسانات نرخ ارز به سرعت بر هزینه تمام شده مواد اولیه صنایع داخلی اثرگذار است.
برخوردار با اشاره به درآمد زایی پایین گرشگری در کشور افزود: وضعیت جذب گردشگر خارجی به کشورمان نیز علی رغم وجود پتانسیل عظیمی که وجود دارد، به دلایل سیاسی و همچنین عدم تامین زیرساخت های رفاهی مناسب برای گردشگران خارجی، چندان مناسب نیست که بتوانیم به عنوان یک محل قابل اعتماد برای ورود ارز به آن تکیه کنیم و سیاستگذاری های کلان ارزی کشورمان را بر آن استوار کنیم.
برخوردار تصریح کرد: بنابراین، اینکه برخی نسخه بازار آزاد ارز را در پیش روی اقتصاد ایران قرار داده اند و می گویند به بازار آزاد اجازه دهید که خودش قیمت ارز را به تعادل می رساند و این کار به صادرات رونق می بخشد، درآمدهای ناشی از گردشگر خارجی را افزایش می دهد و مزایای دیگری برای آن برمی شمارند، باید بدانند که در وضعیت فعلی کشورمان، این نسخه جوابگو نخواهد بود و گرفتاری های آن بیش از منافعش است.
وی افزود: باید توجه داشت که بخش عمده ای از درآمدهای ارزی کشور از ناحیه صادرات نفت حاصل می شود که در اختیار دولت است و به این دلیل باید گفت که دولت، نقش تعیین کننده ای در بازار ارز دارد و این نقش قابل رقابت و تاثیرگذاری توسط سایر تامین کنندگان ارز نیست.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: اینکه نرخ ارز در این مدت در حال افزایش بوده و دولت خم به ابروی خود نیاورده و واکنش تاثیرگذاری از خود نشان نداده، ممکن است به این موضوع بازگردد که دولت با این کار تلاش برنامه ریزی شده ای را برای جمع آوری نقدینگی سرگردان کشور ترتیب داده است ولی نکته اینجا است که اثرات ناخوشایند و ویران کننده کاهش ارزش پول ملی بر اقتصاد خانواده های ضعیف و حتی متوسط، می تواند اقتصاد کشور را فلج کند.
به گفته برخوردار، همه اقتصادیون می دانند که چرخ اقتصاد کشورها را طبقه متوسط جوامع می چرخانند و با نابودی طبقه متوسط، اقتصاد سنگ کوب خواهد کرد.
به نوشته تسنیم،وی تاکید کرد: دولت باید پیش از آنکه اقتصاد گرفتار عواقب جهش ناگهانی نرخ ارز شود، راهکارهای مناسبی را برای حمایت از طبقه ضعیف و متوسط اتخاد کند.

منبع خبر: http://banker.ir/news/232701/چرا-دولت-نتوانست-نرخ-دلار-را-کاهش-دهد؟