به گزارش بنکر (Banker)،اسدالله عسگراولادی  با اشاره به مسئله ارز آوری صادرکنندگان اضافه کرد: صادرکنندگان خرد نمی‌توانند ارز خود را وارد بازار کنند اما صادرکنندگانی همچون پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها به دلیل حجم بالای ارزی که دارند قادر به انجام این کار هستند.
این فعال اقتصادی با بیان این که ۴۲۰۰ تومان برای دلار نرخ درستی نیست، تصریح کرد: به هیچ کالایی دلار با این نرخ  داده نمی‌شود و هیچ کالایی نیز با این نرخ فروخته نمی‌شود حتی کالاهای اساسی.
او با تاکید بر این که تمام دادگاه‌های تشکیل شده برای خودرو، موبایل و کاغذ نتیجه ارز ۴۲۰۰تومانی و فساد ناشی از آن است، خاطرنشان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در صورتی مناسب بود که نظارت کافی در توزیع کالا با همین قیمت انجام شود نه این که عده زیادی با ارز دولتی کالا وارد کرده‌ و با ارز ۱۰ هزار تومانی به مردم تحویل می‌دهند.
عسگراولادی اضافه کرد: از روز اول به معاون اول رییس جمهور گفتیم که نرخ اعلام شده اشتباه است، دلار ۴۲۰۰ تومانی باید تبدیل به ۷هزار تومان شود و برای همه یکسان باشد نه این که سه نرخ متفاوت اعلام کنیم و اسمش را تک نرخی کردن ارز بگذاریم.
رییس اتاق مشترک ایران و چین با تاکید بر این که اگر ارز پتروشیمی‌ها وارد بازار شود موثر خواهد بود، گفت: روز گذشته رییس جمهور اعلام کردند صادرکنندگانی که ارز خود را وارد بازار نمی‌کنند خائن هستند اما این به معنی خیانت نیست.
این فعال بخش خصوصی ادامه داد: همه پتروشیمی‌ها ارز ۴۲۰۰ نمی‌گیرند بلکه عده زیادی با ارز ۷ هزار تومان خوراک اولیه خود را تامین می‌کنند بنابراین علت مقاومت پتروشیمی‌ها همین موضوع است و فقط آن تعدادی که ارز دولتی می‌گیرند حاضرند ارز خود را وارد بازار کنند.
به نوشته اقتصاد آنلاین،عسگر اولادی تغییر روش تعیین نرخ در بازار ثانویه را رد کرد و افزود: دولت در هیچ کاری با بخش خصوصی مشورت نمی‌کند، بارها پیشنهاد کرده‌ایم بانک مرکزی شورایی تشکیل دهد که مشخص شود نرخ واقعی ارز در کشور ما چقدر است و چه کسی باید آن را تعیین کند.
 

منبع خبر: http://banker.ir/news/232709/نظام-ارزی-کشور-از-پایه-ایراد-دارد